Tak wynika z [b]orzeczenia Sądu Najwyższego (sygn. V CSK 367/09)[/b].
Wspólnota nie może objąć ich przymusową współwłasnością. Nie może wyłączyć w ten sposób możliwości ich wycofania w razie sprzedaży lokum. Uchwałę wspólnoty mieszkaniowej zawierającą takie postanowienia Sąd Najwyższy uznał za niezgodną z prawem.
[srodtytul]Remont na kredyt [/srodtytul]
Początek sprawie dało przedsięwzięcie inwestycyjne jednej z wrocławskich wspólnot mieszkaniowych. Właściciele lokali upoważnili jej zarząd do zaciągnięcia kredytu termoizolacyjnego w wysokości 103 tys. zł na ukończenie remontu budynku. Kredyt miał być spłacony z pieniędzy gromadzonych na osobnym rachunku bankowym funduszu remontowego.
W maju 2008 r. wspólnota podjęła uchwałę, wedle której środki zgromadzone na funduszu remontowym miały się stać odrębną współwłasnością wszystkich właścicieli lokali. Zapisano też w niej, że w razie sprzedaży lokalu prawo do współwłasności środków zgromadzonych na funduszu przechodzi na nabywcę jako element udziału w nieruchomości wspólnej. Na nabywcę przechodzić miały również zobowiązania zbywcy z tytułu wpłat na ten fundusz jako obowiązek uczestniczenia w kosztach zarządu nieruchomością.