VAT: przy sprzedaży agencyjnej mniej obowiązków

Podatnik, który nie ma sprzedaży agencyjnej, obowiązany jest rejestrować w ewidencji VAT i deklaracjach VAT 7 całość obrotu i kwot podatku należnego związanego ze sprzedażą towarów w systemie ratalnym

Aktualizacja: 07.09.2010 04:36 Publikacja: 07.09.2010 03:00

VAT: przy sprzedaży agencyjnej mniej obowiązków

Foto: Fotorzepa, Marcin Łobaczewski MŁ Marcin Łobaczewski

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 11 sierpnia 2010 r., I SA/Bk 148/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Organy skarbowe ustaliły, że podatniczka, prowadząc działalność gospodarczą pod nazwą „E”, nie ujęła w ewidencji rozliczeniowej VAT, a także w składanych deklaracjach VAT-7 całości obrotu i kwot podatku należnego związanego z prowadzoną przez siebie sprzedażą towarów w systemie ratalnym, finansowaną kredytem bankowym.

Organy podatkowe stwierdziły, że prowadziła działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własną rzecz, a nie – jak twierdziła – na podstawie umowy agencyjnej.

Sprawa na skutek skargi podatniczki trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził jednak, że nie zasługuje ona na uwzględnienie.

Przypomniał, że zgodnie z art. 758 § 1 i 2 oraz art. 758[sup]1[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu.

Do zawierania umów w imieniu dającego zlecenie oraz do odbierania dla niego oświadczeń agent jest uprawniony tylko wtedy, gdy ma do tego umocowanie. Jeżeli sposób wynagrodzenia nie został w umowie określony, agentowi należy się prowizja.

Podatniczka nie przedłożyła umowy agencyjnej. Natomiast twierdzenia o ustnym charakterze takiej umowy nie znajdują potwierdzenia w zebranym materiale dowodowym. Dokumentacja podatkowa firmy nie zawiera jakichkolwiek elementów wskazujących na to. W księgach podatkowych nie wykazano prowizyjnego wynagrodzenia, które mogłoby świadczyć o istnieniu takiej umowy. Nie deklarowano również z tego tytułu VAT.

O samodzielnym charakterze prowadzonej przez skarżącą działalności gospodarczej świadczą także zapisy umowy o współpracy w zakresie finansowania sprzedaży towarów kredytem bankowym zawartej między skarżącą i bankami.

Uzasadniony jest zatem wniosek, że skarżąca prowadziła samodzielnie, we własnym imieniu, działalność gospodarczą w zakresie akwizycyjnej sprzedaży artykułów gospodarstwa domowego.

Organy poddały analizie wszystkie okoliczności, które mogły się przyczynić do należytego wyjaśnienia sprawy. Fakt, że nie przeprowadziły wnioskowanego przez skarżącą dowodu z zeznań R.K. na okoliczność umowy agencyjnej łączącej go z M.M., nie miał znaczenia. Istnienie stosunku prawnego między tymi osobami nie oznacza, że taki sam stosunek istniał między skarżącą i właścicielem „M”.

W konsekwencji organy prawidłowo uznały, że [b]skarżąca miała obowiązek rejestrować w ewidencji VAT i deklaracjach VAT-7 całość obrotu i kwot podatku należnego związanego z prowadzoną sprzedażą towarów w systemie ratalnym finansowaną kredytem bankowym[/b].

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo