[b]Takie postanowienie wydało trzech sędziów Izby Wojskowej Sądu Najwyższego[/b].

Rozstrzygnięcie zapadło w związku ze śledztwem w sprawie domniemanego zniesławienia płk. Jarosława Foremnego, b. komendanta Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Krakowie, wypowiedzią kmdr. Andrzeja Zabielskiego, rzecznika Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia. Zawarta była ona w artykule opublikowanym w „Dzienniku Polskim”. Postanowienie to umożliwi Wojskowej Prokuraturze Garnizonowej w Krakowie przesłuchanie jego autorki.

Sąd Najwyższy zauważył, że [b]ustawowy obowiązek dziennikarski zachowania w tajemnicy danych umożliwiających identyfikację osób udzielających informacji dotyczy sytuacji, gdy zastrzegły one ich nieujawnianie. [/b]Tymczasem wobec treści artykułu i pytań prokuratury możliwa była pełna identyfikacja osoby udzielającej informacji w nim opublikowanych.

Sąd podkreślił, że udzielającym informacji opublikowanych w artykule był rzecznik prasowy organu administracji rządowej. Informacje te nie mają więc charakteru dyskrecjonalnego, lecz publiczny.

Sąd dodał, że rzecznik nie może odmówić udzielania informacji, chyba że jest ona objęta ochroną prawną jako tajemnica bądź sama w sobie narusza dobra prawne. Jego zdaniem przyjęcie innej wykładni ograniczałoby możliwości realizowania przez rzecznika prawa dostępu do informacji publicznej.