Kontrakt menadżerski - decyduje treść umowy

O zaliczeniu umowy zawartej przez podatnika do kontraktów menedżerskich powinna przesądzać nie nazwa umowy przyjęta przez jej strony, ale jej rzeczywista treść

Aktualizacja: 14.10.2010 04:37 Publikacja: 14.10.2010 03:00

Kontrakt menadżerski - decyduje treść umowy

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Admnistracyjny w Łodzi w wyroku z 2 września 2010 r., I SA/Łd 691/10 [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Naczelnik urzędu skarbowego określił T.K. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustalił, że podatnik uzyskał przychody z działalności gospodarczej, na które składały się przychody z usług menedżerskich (na podstawie umów z klubami piłkarskimi).

Przychody te strona opodatkowała według stawki 19 proc. zgodnie z art. 30c ustawy o PIT jako przychody z działalności gospodarczej. Urząd to zakwestionował. Nie pomogło odwołanie do izby skarbowej. Sprawą zajął się sąd.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA orzekł, że skarga zasługuje na uwzględnienie.

Przypomniał, że zgodnie z art. 13 pkt 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link] za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Organy podatkowe przyjęły, że pojęcie kontraktu menedżerskiego w brzmieniu nadanym tym przepisem stanowi model służący pomocniczo do kwalifikowania innych umów o podobnym charakterze, co w praktyce oznacza dużą pojemność omawianego przepisu.

Z tak szerokim rozumieniem przepisu sąd się nie zgodził. Jego zdaniem wobec braku w przepisach definicji kontraktu menedżerskiego, [b]kontrakty menedżerskie należy rozumieć jako swego rodzaju umowę o zarządzanie, tj. jako inny rodzaj umowy o zarządzanie, a nie jako odrębny od zarządzania przedmiot działalności[/b].

Pojęcie kontraktów menedżerskich, należy wiązać z umowami o zarządzanie przedsiębiorstwem, nie zaś rozszerzać np. na czynności polegające na „zarządzaniu” karierą sportową zawodnika. Kontrakt menedżerski dotyczy zarządzania przedsiębiorstwem czy też jego częścią, a jego istotą – podobnie jak istotą umów o zarządzanie przedsiębiorstwem lub umów o podobnym charakterze, zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą zlecającym zarząd a samodzielnym podmiotem (zarządcą) – jest zarządzanie przedsiębiorstwem na rzecz i w interesie przedsiębiorcy, na jego rachunek i ryzyko.

O tym, że podatnik działając jako menedżer sportowy działa na własny rachunek i na własne ryzyko, a nie na rachunek i ryzyko zawodnika (klubu), świadczy – jak słusznie podnosi pełnomocnik strony – m.in. sposób skalkulowania jego wynagrodzenia z tytułu wykonywania umów.

Trudno też bronić poglądu, że prowadzenie kariery sportowej piłkarza można traktować na równi z zarządzaniem przedsiębiorstwem. Zdaniem sądu nie są to przychody z działalności wykonywanej osobiście. Podatnik nie wykonywał czynności na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Admnistracyjny w Łodzi w wyroku z 2 września 2010 r., I SA/Łd 691/10 [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo