Tak orzekł WSA w Gliwicach 6 kwietnia 2011 (I SA/Gl 1228/10, I SA/Gl 1229/10).
W 2004 r. spółka złożyła deklarację o podatku od nieruchomości. W 2005 r. ją skorygowała, występując z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. W korekcie wyjaśniła, że nienależnie opodatkowane zostały położone na jej nieruchomości drogi wewnętrzne oraz niezwiązany trwale z gruntem maszt reklamowy.
Organ I instancji odmówił stwierdzenia nadpłaty. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazał, że mimo iż grunty i znajdujące się na nich drogi były faktycznie wykorzystywane do komunikacji wewnętrznej, to nie zostały właściwie sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków, która ma w tym wypadku decydujące znaczenie. W zakresie opodatkowania masztu reklamowego organ I instancji powołał się na art. 3 pkt 3 prawa budowlanego. Zgodnie z nim pojęcie budowli obejmuje m.in. trwale z gruntem związane urządzenia reklamowe.
Spółka odwołała się od decyzji organu podatkowego I instancji, kwestionując opodatkowanie drogi wewnętrznej oraz przyjęcie przez organ podatkowy, że opodatkowana powinna zostać wartość naziemnej konstrukcji masztu reklamowego. W ocenie spółki opodatkowaniu podlega wyłącznie część masztu trwale związana z gruntem, tj. jego fundamenty.
Samorządowe kolegium odwoławcze (dalej SKO) podtrzymało decyzję organu podatkowego I instancji. Odnosząc się do opodatkowania masztu reklamowego, wskazało, że opodatkowania masztu nie należy uzależniać od faktu trwałego związania z gruntem. Spółka wniosła skargę do WSA.