Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. III FSK 1099/10) w sprawie opodatkowania zysków ze sprzedaży odziedziczonego funduszu inwestycyjnego. Sąd uznał, że spadkobierca nie ma prawa do zwolnienia, choćby nawet spadkodawca nabył jednostki przed 1 grudnia 2001 r.
Spór w tej sprawie dotyczy przepisu, który chronił prawa nabyte podatników posiadających udziały w funduszach przed wprowadzeniem w 2002 r. tzw. podatku Belki. Zgodnie z art. 52a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwalnia się od podatku dochodowego dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, jeżeli są one wypłacane na podstawie umów zawartych lub zapisów, których podatnik dokonał przed 1 grudnia 2001 r.
We wniosku o interpretację podatniczka wyjaśniła, że jej mąż nabył przed 1 grudnia 2001 r. około 24 tys. jednostek inwestycyjnych w otwartym funduszu inwestycyjnym (OFI). Mąż zmarł w grudnia 2006 r., a spadek po nim odziedziczyły po połowie żona i siostra. W wyniku działu spadku każdej z nich przypadło po 6 tys. jednostek inwestycyjnych (12 tys. jednostek żona spadkodawcy uzyskała tytułem wspólnoty małżeńskiej). Jednostki odziedziczone podatniczka zdecydowała się sprzedać. Postanowiła jednak się upewnić, czy będzie musiała od tego zapłacić podatek. Jej zdaniem nie, bo jednostki zostały nabyte przed 1 grudnia 2001 r. i ma do nich zastosowanie zwolnienie przewidziane w art. 52 a ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Fiskus nie zgodził się na takie rozwiązanie. Zauważył, że zwolnienie dotyczy dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Przedmiotem spadku nie były zaś dochody z tytułu uczestnictwa w funduszu kapitałowym, ale jedynie jednostki uczestnictwa w tym funduszu. Poza tym ulga i zwolnienie ma charakter osobisty i nie podlega dziedziczeniu.
Podatniczka zaskarżyła interpretację, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przyznał jej rację. Zdaniem WSA sporny przepis został wprowadzony celem uniknięcia pogwałcenia praw nabytych do zwolnienia podatkowego, co do którego podatnik miał uzasadnione prawo spodziewać się, że będzie mu przysługiwało w momencie osiągnięcia dochodu. Dla objęcia przedmiotowym zwolnieniem istotne jest zaś samo otrzymanie dochodu z umorzenia jednostek oraz zawarcia umowy z OFI przed 1 grudnia 2001 r. Ustawa nie wymaga tożsamości podmiotów, tj. zawierającego umowę oraz osoby, na rzecz której wypłacane są środki z tytułu odkupienia jednostek.