[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 26 listopada 2009 r. (III SA/Wa 985/09).[/b]
Spółka nabyła przedsiębiorstwo, w skład którego weszły maszyny i inne urządzenia będące przedmiotem leasingu operacyjnego. Przy tej transakcji powstała dodatnia wartość firmy przejmowanego przedsiębiorstwa.
W związku z powyższym spółka miała wątpliwości, czy przy obliczaniu wartości firmy (goodwill) powinna wziąć pod uwagę składniki majątku będące przedmiotem leasingu operacyjnego w rozumieniu podatkowym, natomiast rachunkowo ujęte jako elementy umowy leasingu finansowego.
Zwróciła się więc do ministra finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. We wniosku przedstawiła własne stanowisko, zgodnie z którym przy obliczaniu wartości firmy nie należy uwzględniać wartości urządzeń i maszyn będących przedmiotem leasingu operacyjnego, jak również związanych z nimi zobowiązań leasingowych.
Fiskus powołując się na art. 3 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A6FC3600AB7A3D7ED78549E9073DB6F8?n=1&id=324433&wid=328849]ustawy o rachunkowości[/link], uznał, że urządzenia te zalicza się do aktywów trwałych leasingobiorcy, tak więc spółka obliczając wartość firmy, powinna uwzględnić również składniki majątku pozostające w leasingu.