Reklama
Rozwiń

Pojawiające się w sprawie wątpliwości lepiej wyjaśniać

Jeśli strona nie jest zainteresowana wyjaśnieniem wynikłych w sprawie wątpliwości, organ podatkowy, kierując się przepisami ordynacji podatkowej, może wyprowadzić dowolne wnioski

Aktualizacja: 29.01.2010 03:00 Publikacja: 29.01.2010 02:00

Pojawiające się w sprawie wątpliwości lepiej wyjaśniać

Foto: Fotorzepa, Radosław Pasterski Radosław Pasterski

[b]Tak postanowił Najwyższy Sąd Administracyjny w wyroku z 14 stycznia 2010 r., II FSK 1302/08 [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Urzędnicy określili podatnikowi dochód ze źródeł nieujawnionych.

Decyzję tę uchyliła izba skarbowa i przekazała sprawę do ponownego rozpoznania. Wskazała na konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego dotyczącego m.in. bezspornego ustalenia, czy wydatki poniesione na założenie nowych lokat nie pochodziły z likwidowanych lokat (depozytów) i uzyskanych od nich odsetek.

Organ pierwszej instancji po ponownym rozpoznaniu sprawy ustalił dla skarżącego zryczałtowany podatek dochodowy od dochodów. Przyjął, że niektóre poniesione przez stronę wydatki nie znalazły pokrycia w ujawnionych źródłach przychodu i zgromadzonym majątku.

Reklama
Reklama

Strona się odwołała. Tym razem jednak izba skarbowa utrzymała decyzję w mocy. Strona wniosła więc skargę do WSA. Sąd jednak ją oddalił. Przypomniał, że w postępowaniu w sprawie nieujawnionych źródeł przychodów obowiązek wykazania źródeł przychodu ciąży na podatniku. W tej sytuacji sprawa znalazła finał przed NSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Niestety również NSA stwierdził, że skarga kasacyjna nie ma usprawiedliwionych podstaw i nie zasługuje na uwzględnienie. NSA nie dopatrzył się zarzucanego sądowi naruszenia przepisów, bowiem żadne z twierdzeń wysuniętych w skardze kasacyjnej nie znalazło potwierdzenia w materiale zgromadzonym w aktach sprawy.

Brak wyjaśnień strony w sytuacji gdy – w celu ustalenia stanu faktycznego sprawy – zwrócono się o nie, przedstawiając konkretne pytania i wątpliwości, musi być interpretowany na jej niekorzyść.

Podnosząc, iż „przesłuchanie strony możliwe jest wyłącznie za jej zgodą – jest zatem jej prawem, a nie obowiązkiem”, pominięto kwestię ciężaru dowodzenia w postępowaniu w sprawie dochodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów.

W świetle materiału znajdującego się w aktach sprawy, przy braku woli strony wyjaśnienia wywołujących wątpliwości kwestii, organy podatkowe miały pełne prawo, kierując się art. 191 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link], wyprowadzić wnioski, które legły u podstaw zapadłego rozstrzygnięcia.

Reklama
Reklama

W tym względzie sąd administracyjny pierwszej instancji nie dopuścił się najmniejszego uchybienia, właściwie kwalifikując poczynania organów.

[wyimek]Podatek od przychodów ze źródeł nieujawnionych wynosi 75 proc.[/wyimek]

Nie popełnił również błędu, wypowiadając się co do znaczenia dla wyniku postępowania dokonania przelewu na konto skarżącego. Przedstawione w tym zakresie rozumowanie jest spójne i ma pełne udokumentowanie w aktach sprawy.

Czymś zupełnie odrębnym jest fakt zawarcia umowy i jej wykonania. Ponieważ polecenie przelewu środków pieniężnych nie zawierało obowiązkowej treści w postaci wskazania tytułu przelewu, organy podatkowe miały podstawy do odmówienia wiarygodności twierdzeniom strony.

[b]Tak postanowił Najwyższy Sąd Administracyjny w wyroku z 14 stycznia 2010 r., II FSK 1302/08 [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama