Zapłacone składki na OC nie zawsze mogą być przychodem

Jeżeli nie można ustalić wartości przychodu z nieodpłatnych świadczeń, to tym samym nie może być on uwzględniony w podstawie opodatkowania, a w konsekwencji opodatkowany

Aktualizacja: 08.03.2010 02:59 Publikacja: 08.03.2010 02:00

Zapłacone składki na OC nie zawsze mogą być przychodem

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 9 lutego 2010 r., (I SA/Łd 1129/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Pytała o sposób opodatkowania przychodów członków organów spółki z tytułu zawarcia polis odpowiedzialności cywilnej. Powołała jednoosobowy zarząd i radę nadzorczą (trzy osoby) oraz dwóch prokurentów.

Członkowie organów z tytułu realizacji swoich zadań ponoszą odpowiedzialność cywilną za szkody, jakie mogą powstać w wyniku podejmowanych przez nich decyzji. Aby zabezpieczyć interesy spółki, podjęto decyzję o ubezpieczeniu działalności organów spółki oraz członków organów.

Ubezpieczenie będzie obejmowało łącznie wszystkie organy spółki i wszystkich członków organów spółki bez określenia ich personalnie. Spółka zastanawiała się, czy opłacana przez nią składka za ubezpieczenie straty finansowej stanowi dla członków organów spółki przychód?

Minister finansów stwierdził, że w pojęciu przychodu mieści się każda realna korzyść, jaką uzyskał podatnik, i do tych korzyści należy zaliczyć również kwoty składek na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pokrywanych przez spółkę członkom organów.

Spółka złożyła skargę do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga jest uzasadniona. Przypomniał, że cechą świadczenia nieodpłatnego jest to, aby otrzymujący je nie był zobowiązany do wykonania jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego.

Nieodpłatnym będą w szczególności wszelkie świadczenia wykonane na rzecz beneficjenta, np. usługa przyznająca mu ochronę ubezpieczeniową. Taki właśnie przypadek zachodzi w rozpoznawanej sprawie.

W przypadku zawarcia przez spółkę umowy ubezpieczenia umowa ta skutkuje co do zasady powstaniem u członka organu przychodu z tytułu innych nieodpłatnych świadczeń.

Jednak na potrzeby wykazania, że dane świadczenie jest przychodem, o którym mowa w art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link], konieczne jest jego przyporządkowanie do jednej z kategorii świadczeń wymienionych w tym przepisie, aby móc zastosować właściwą metodę obliczenia jego wartości.

Ustawodawca nie przewidział możliwości ustalania wartości świadczeń w inny sposób niż określony w przepisach ustawy o PIT. Stąd, jeśli nie jest możliwe obliczenie wartości świadczenia według metod określonych przepisami tej ustawy, nie można podatnikowi przypisać przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Zdaniem sądu [b]w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku nie ma możliwości określenia konkretnego przychodu przypadającego na konkretnego członka zarządu spółki[/b] zgodnie z regulacją art. 11 ust. 2a pkt 2 ustawy o PIT. Ubezpieczeni przez spółkę są wskazani w polisie jako osoby anonimowe.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 9 lutego 2010 r., (I SA/Łd 1129/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne