Przy rozliczeniach decyduje cel ponoszonych wydatków

W zakresie, w jakim spółdzielnie mieszkaniowe nie zaspokajają potrzeb swoich członków, a działają jak zwykli deweloperzy, muszą płacić należne daniny

Publikacja: 26.03.2010 02:00

Osiedle wojskowe w Ząbkach

Osiedle wojskowe w Ząbkach

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Red

[b]Tak stwierdził WSA w Krakowie w wyroku z 2 lutego 2010 r. (I SA/Kr 1706/09)[/b].

Orzeczenie zapadło w związku ze skargą spółdzielni, która wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Pytała, czy uzyskane przez nią dochody będą zwolnione od CIT.

Przystąpiła do realizacji budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażami i infrastrukturą. Uzyskane ze sprzedaży dochody zamierzała przeznaczyć na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Organ podatkowy stwierdził jednak, że inwestycja nie mieści się w zakresie dochodów uzyskanych w ramach gospodarki zasobami mieszkaniowymi ze względu na to, że nie była skierowana do członków spółdzielni, nie dotyczyła już istniejących budynków mieszkalnych oraz nie została określona w podstawowej działalności spółdzielni. Sprawa trafiła do WSA.

Sąd przypomniał, że od 1 stycznia 2007 r. ustawodawca zawęził zwolnienie dochodów spółdzielni do uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Wcześniej zwolnione były również dochody uzyskane z innych źródeł w części przeznaczonej na utrzymanie zasobów mieszkaniowych oraz na inne cele statutowe.

Aktualnie zatem dla spełnienia warunków z art. 17 ust. 1 pkt 44 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] wymagane jest, aby dochody pochodziły z gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Przepis zawiera zwrot „dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi”. Wykładnia językowa wskazuje, że nie chodzi wyłącznie o istniejące zasoby mieszkaniowe w sensie wybudowanych już budynków lub lokali mieszkalnych, lecz ponieważ określenie „gospodarka” zakłada m.in. wytwarzanie dóbr, także o sytuację, gdy dopiero dany budynek lub lokal ma być wybudowany.

Sąd stwierdził, że w jego opinii do gospodarki zasobami mieszkaniowymi spółdzielni mieszkaniowych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 w zw. z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o CIT zaliczyć będzie można sprzedaż lokali mieszkalnych lub garaży, ale tylko członkom tych spółdzielni.

W pozostałym zaś zakresie, czyli sprzedaży lokali na rzecz innych osób ze względu na brak związku tych działań z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych lub innych potrzeb członków spółdzielni lub ich rodzin, spółdzielnie będą działać jak zwykli deweloperzy, a uzyskane z tego rodzaju sprzedaży dochody podlegać będą opodatkowaniu.

Nie ma bowiem w tych przypadkach jakichś szczególnych racji, aby omawianą działalność spółdzielni uprzywilejowywać zwolnieniami podatkowymi.

[b]Tak stwierdził WSA w Krakowie w wyroku z 2 lutego 2010 r. (I SA/Kr 1706/09)[/b].

Orzeczenie zapadło w związku ze skargą spółdzielni, która wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Pytała, czy uzyskane przez nią dochody będą zwolnione od CIT.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo