Tylko wpłaconą na konto darowiznę można odliczyć od dochodu

Osoba, która chce odliczyć od dochodu nielimitowaną darowiznę na rzecz Kościoła, musi wpłacić pieniądze na rachunek bankowy

Publikacja: 14.07.2008 08:19

Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 9 lipca 2008 r.(sygn. III SA/ Wa 789/08).

Ze skargą wystąpił podatnik, który w zeznaniu za 2006 r. odliczył od dochodu 60 tys. zł. Powołał się na art. 55 ust. 7

ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (DzU nr 29, poz. 154 z późn. zm.

). Zgodnie z tym przepisem darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym.

Muszą być jednak spełnione dwa warunki. Kościelna osoba prawna ma przedstawić darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz w ciągu dwóch lat od przekazania darowizny – sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność. Ulga ta jest dużo korzystniejsza niż zawarta w ustawie o PIT, ponieważ jej wysokość nie jest ograniczona żadnym limitem.Na podstawie tych przepisów podatnik wpłacił pieniądze w gotówce i zmniejszył podstawę opodatkowania.

Po weryfikacji zeznania urząd skarbowy zakwestionował to odliczenie, ponieważ pieniądze nie zostały wpłacone na konto.

Zwrócił uwagę, że od 1 stycznia 2006 r. obowiązuje przepis, który nakazuje dokumentowanie wszelkich darowizn, także odliczanych na podstawie innych przepisów niż ustawa o PIT, dowodem wpłaty na rachunek bankowy. Chodzi o art. 26 ust. 6d ustawy o PIT.

Podatnik nie zgodził się z tą decyzją. W odwołaniu i skardze do WSA wskazywał, że wymóg ten wprowadzono z naruszeniem zasad przyzwoitej legislacji, bo rozwiązania z dwóch ustaw wzajemnie się wykluczają. To dlatego, że z ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego wynika, iż wpłata musi być udokumentowana pokwitowaniem odbioru, a ustawa o PIT nakazuje przekazanie pieniędzy na rachunek bankowy. Ponadto, zdaniem podatnika, przy wydaniu decyzji doszło do naruszenia zasady zaufania do organów podatkowych.

W broszurze informacyjnej do załącznika PIT/O, w którym odliczona została darowizna, zabrakło bowiem informacji, że wpłata musi być dokonana na rachunek bankowy obdarowanego. Według podatnika potwierdzało to, że wymóg ten nie dotyczy tzw. darowizn kościelnych. A nawet jeśli on istnieje, to nie można wydać decyzji podwyższającej PIT, ponieważ podatnik został wprowadzony w błąd przez organy podatkowe.

Sąd nie zgodził się z tymi argumentami i oddalił skargę. Uznał, że wskazane przez podatnika przepisy nie są sprzeczne, lecz wzajemnie się uzupełniają. Odliczający darowiznę musi więc spełnić wymagania dokumentacyjne z obu ustaw.

W uzasadnieniu wyroku WSA przyznał, że doszło do naruszenia art. 121 ordynacji podatkowej określającego zasadę zaufania do organów podatkowych.

Uznał jednak, że nie miało ono wpływu na prawidłowość decyzji.

Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 9 lipca 2008 r.(sygn. III SA/ Wa 789/08).

Ze skargą wystąpił podatnik, który w zeznaniu za 2006 r. odliczył od dochodu 60 tys. zł. Powołał się na art. 55 ust. 7

Pozostało 91% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Edukacja i wychowanie
Ile kosztują korepetycje 2024? Ceny lekcji z polskiego, matematyki i angielskiego
Prawo dla Ciebie
Nowy obowiązek dla właścicieli psów i kotów. Znamy szacowany koszt
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw