Helsińska Fundacja Praw Człowieka – przy wsparciu prawników pro bono – prowadzi kilka spraw dotyczących dyskryminacji ze względu na wiek oraz poglądy polityczne byłych pracowników Polskiego Radia SA (dalej PR).
Wyrok Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy z 21 maja 2008 r. (sygn. akt. VII P 937/07)
w sprawie byłej dziennikarki PR Małgorzaty Kolińskiej-Dąbrowskiej jest ważny z powodu dość kompleksowego zastosowania przepisów kodeksu pracy o zasadzie równego traktowania.
Kolińska-Dąbrowska pracowała w PR jako dziennikarz od początku lat 80. Jej kwalifikacje zawodowe i jakość pracy były oceniane przez pracodawcę bardzo dobrze, na co wskazywały okresowe oceny pracy i otrzymywane nagrody. Od momentu zmiany zarządu spółki w 2006 r. dziennikarka była sukcesywnie odsuwana od anteny. Ograniczano jej także swobodę w zakresie wyboru zapraszanych do audycji gości. Mimo że objęta była szczególną ochroną związków zawodowych, znalazła się na jednej z list osób przewidzianych do zwolnienia. Zdaniem dziennikarki działanie pracodawcy miało charakter dyskryminacyjny ze względu na jej wiek.
W procesie wskazała, że listy osób przewidzianych do zwolnienia przygotowane przez pracodawcę tworzone były według niejasnych kryteriów doboru pracowników przewidzianych do zwolnień (np. na jednej z list osób przeznaczonych do zwolnień na 295 osób tylko 21 mieściło się w przedziale wiekowym 20 – 40 lat, pozostałe zaś – w wyższym).