[b]Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 15 stycznia 2009 r. (sygn. I CSK 333/07), wydanego przez powiększony skład siedmiu sędziów. [/b]
Dotyczy on sprawy wytoczonej przez Huty Szkła Czechy SA przeciwko spółce akcyjnej Przemysł Szklany w Polsce. SN zajmował się nią po raz czwarty, ale ostatecznego rozstrzygnięcia nie ma, a może być ono istotnie dla wielu firm, które znalazły się w analogicznej sytuacji.
Czechy domagają się na podstawie art. 231 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] odsprzedaży gruntu, na którym znajduje się ich zakład produkcyjny, od jego właściciela – spółki Przemysł Szklany w Polsce.
Teren ten został z powołaniem się na ustawę z 1946 r. o nacjonalizacji zabrany Przemysłowi Szklanemu w 1949 r. Były to wtedy niezabudowane grunty rolne VI klasy. Wyposażono w nie przedsiębiorstwo państwowe Huta Szkła Pollena Czechy. W latach 60. i 70. wybudowano na nich od podstaw zakład produkcyjny. Wartość nakładów na ten cel sąd ustalił potem na 47 mln zł.
[srodtytul]Nacjonalizacja uchylona[/srodtytul]