[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]
WSA stwierdził, że aby rozstrzygnąć sprawę należało prześledzić czy sprzedaż działek budowlanych wyłonionych z gospodarstwa rolnego spełnia kryteria działalności gospodarczej z ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy (w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku) jako pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów. Przepis ten wyraźnie kładzie nacisk na przedmiotowy aspekt definicji pozarolniczej działalności gospodarczej, wymieniając wszystkie kryteria tej działalności, decydujące o zakwalifikowaniu czynności wykonywanych w jej ramach.
Organy podatkowe ustaliły, że małżonkowie stwierdziwszy, że uprawy w kupionym gospodarstwie rolnym są nieopłacalne postanowili zmienić profil działalności i wyprzedać dla zarobku kupione wcześniej gospodarstwo. Doprowadzili do przekwalifikowania gruntów z rolnych na budowlane i wydzielenia działek budowlanych, sprzedawanych następnie z określonym zyskiem. Podjęte przez nich działania miały zatem charakter zarobkowy i zorganizowany, a działalność prowadzona była we własnym imieniu i na ich własny rachunek.
Zdaniem WSA nie budzi wątpliwości, że działaniom podatników przypisać można cechy powtarzalności i profesjonalny oraz zorganizowany charakter, albowiem tylko działanie o takich cechach będzie świadczyło o prowadzeniu działalności gospodarczej.
W konsekwencji prawidłowe jest stanowisko organów podatkowych, że sprzedaż przedmiotowych działek spowodowała powstanie przychodu ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, który powinien być opodatkowany według zasad odpowiednich dla tego rodzaju przychodów.