Reklama
Rozwiń

Sprzedaż działek dla zysku to działalność gospodarcza

Aby zakwalifikować dane działania jako działalność gospodarczą, konieczne jest, żeby miały one charakter zarobkowy, zorganizowany i ciągły, a także były prowadzone we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek

Aktualizacja: 05.05.2009 08:04 Publikacja: 05.05.2009 06:25

Sprzedaż działek dla zysku to działalność gospodarcza

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Kielcach z 16 kwietnia 2009 r., I SA/Ke 86/09[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Spór sprowadzał się do ustalenia czy dokonana przez małżonków w 2004 roku sprzedaż 29 działek budowlanych była wyprzedażą majątku osobistego czy też sprzedaż ta przeprowadzona została w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zdaniem organu podatkowego wyprzedaż działek stanowiła pozarolniczą działalność gospodarczą małżonki, z której przychody należało zakwalifikować do źródła przychodów o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie pomogło odwołanie do izby skarbowej. Podatniczka złożyła więc skargę do WSA. Sąd jednak ją oddalił. Stwierdził, że stanowisko organów podatkowych jest prawidłowe.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że aby rozstrzygnąć sprawę należało prześledzić czy sprzedaż działek budowlanych wyłonionych z gospodarstwa rolnego spełnia kryteria działalności gospodarczej z ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy (w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku) jako pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów. Przepis ten wyraźnie kładzie nacisk na przedmiotowy aspekt definicji pozarolniczej działalności gospodarczej, wymieniając wszystkie kryteria tej działalności, decydujące o zakwalifikowaniu czynności wykonywanych w jej ramach.

Organy podatkowe ustaliły, że małżonkowie stwierdziwszy, że uprawy w kupionym gospodarstwie rolnym są nieopłacalne postanowili zmienić profil działalności i wyprzedać dla zarobku kupione wcześniej gospodarstwo. Doprowadzili do przekwalifikowania gruntów z rolnych na budowlane i wydzielenia działek budowlanych, sprzedawanych następnie z określonym zyskiem. Podjęte przez nich działania miały zatem charakter zarobkowy i zorganizowany, a działalność prowadzona była we własnym imieniu i na ich własny rachunek.

Zdaniem WSA nie budzi wątpliwości, że działaniom podatników przypisać można cechy powtarzalności i profesjonalny oraz zorganizowany charakter, albowiem tylko działanie o takich cechach będzie świadczyło o prowadzeniu działalności gospodarczej.

W konsekwencji prawidłowe jest stanowisko organów podatkowych, że sprzedaż przedmiotowych działek spowodowała powstanie przychodu ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, który powinien być opodatkowany według zasad odpowiednich dla tego rodzaju przychodów.

[ramka][b]Zobacz też nasz serwis [link=http://www.rp.pl/temat/73214.html]Dobra Firma » Podatki » Nieruchomości » VAT od sprzedaży działek[/link][/b][/ramka]

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Kielcach z 16 kwietnia 2009 r., I SA/Ke 86/09[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono