Płatnik pobiera zaliczkę nie tylko od należności za pracę

Spółka jako płatnik ma obowiązek zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych zbywcy i pozostałych do zapłaty rat z tytułu ceny nabycia praw ochronnych na znaki towarowe

Aktualizacja: 05.05.2009 08:12 Publikacja: 05.05.2009 06:24

[b]Tak wynika z wyroku NSA z 22 kwietnia 2009 r., II FSK 32/08[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Spółka zawarła z przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą umowę przedwstępną. Chodziło o przeniesienie na nią prawa do będących jego własnością określonych znaków towarowych, związanych z produkcją kawy i herbaty. Po kilku miesiącach strony zawarły ostateczną umowę sprzedaży. Spółka zapłaciła zbywcy określoną kwotę. Kolejne płatności miały nastąpić w późniejszym terminie.

Zbywca wystąpił z wnioskiem o interpretację. Oświadczył, że zaliczył przychody uzyskane ze zbycia znaków towarowych do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, znaków tych nie nabył, lecz wytworzył i były one jego własnością. W związku z tym uznał, że powinny być one zaliczone do przychodów z praw majątkowych z kosztami uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. Urząd skarbowy przyznał mu rację.

Spółka w swojej interpretacji pytała, [b]czy w tej sytuacji będzie obowiązana jako płatnik do pobrania zaliczki na PIT z tytułu zapłaty kolejnych transz ceny sprzedaży znaków towarowych?[/b] Według niej takiej konieczności nie będzie.

Innego zdania był jednak organ podatkowy. Spółka złożyła więc odwołanie, a potem skargę do sądu.

WSA jednak oddalił skargę. Stwierdził, że zaliczenie przez zbywcę przychodów ze zbycia prawa majątkowego, nieujętego w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych było prawidłowe. Tak samo jest jeśli chodzi o obowiązek spółki jako płatnika do pobrania zaliczek na podatek dochodowy od zapłaconych zbywcy kwot.

Spółka wniosła skargę kasacyjną.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Zdaniem NSA skarga nie ma usprawiedliwionych podstaw, dlatego należało ją oddalić. W uzasadnieniu wyroku NSA odesłał do treści uzasadnienia zaskarżonego wyroku WSA, w którym wyjaśniono, dlaczego oddalono skargę spółki.

Zdaniem NSA sąd administracyjny pierwszej instancji nie dopuścił się błędu, przyjmując, że [b]w rozważanym stanie faktycznym istniały podstawy do zaliczenia przychodu uzyskanego ze zbycia praw do znaku towarowego do przychodu z działalności[/b], o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o PIT w związku z art. 10 ust. 1 pkt 7 i art.18 tej ustawy, [b]który obliguje nabywcę, jako płatnika do pobrania i przekazania na rachunek urzędu skarbowego zaliczki na podatek w wysokości 19 proc.[/b]

WSA nie naruszył zatem prawa materialnego przez jego błędną wykładnię uznając za chybiony pogląd skarżącej spółki, że wyłącznie okoliczność korzystania przez zbywcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z przysługującego mu na zasadzie wyłączności prawa ochronnego do wytworzonego przez niego znaku towarowego, w tym osiąganie przychodów z jego używania, przesądza o zaliczeniu przychodów z jego zbycia do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, co z kolei wyłączałoby zastosowanie art. 41 ust. 1 ustawy.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr