Zły stan budynków uzasadnia ich wyłączenie z działalności

Organy podatkowe powinny ustalić, czy występują względy techniczne, które uniemożliwiają przedsiębiorcy wykorzystywanie budynków do prowadzenia działalności gospodarczej

Publikacja: 08.05.2009 07:00

Zły stan budynków uzasadnia ich wyłączenie z działalności

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Szczecinie z 30 kwietnia 2009 r., I SA/Sz 622/08[/b]

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Spółka, składając deklaracje na podatek od nieruchomości, pominęła niepodlegającą opodatkowaniu wiatę, a za dwa kolejne lata nie złożyła deklaracji w ogóle. Wobec stwierdzenia nieprawidłowości w deklaracjach organ podatkowy wezwał spółkę do złożenia wyjaśnień, a wobec braku odpowiedzi wszczął postępowania w sprawie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości.

Od decyzji wójta gminy spółka złożyła odwołanie, w którym zarzuciła, że naliczono jej podatek za grunty będące lasem. Twierdziła także, że niesłusznie określoną powierzchnię budynków zakwalifikowano do związanych z działalnością gospodarczą, bo są one technicznie wyeksploatowane i ze względów bezpieczeństwa nie są wykorzystywane do działalności gospodarczej. Jej zdaniem nie ma racji organ podatkowy, kwestionując możliwość dokonania samodzielnie oceny, czy z powodów technicznych budynek nadaje się do prowadzenia w nim działalności gospodarczej. Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało jednak w mocy decyzje organu I instancji.

Spółka złożyła skargę do sądu.

[srodtytul] Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd ją uwzględnił. Stwierdził, że organy podatkowe wydały ją z naruszeniem przepisów postępowania podatkowego.

Przez grunty, budynki i budowle związane z działalnością gospodarczą należy rozumieć grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

[b]Aby prawidłowo zastosować ten przepis, organy podatkowe zobowiązane są w toku prowadzonego postępowania podatkowego, po pierwsze – ustalić, czy przedmiot opodatkowania, jakim jest grunt, budynek i budowla znajdują się w posiadaniu przedsiębiorcy, i po drugie – w sytuacji, gdy podatnik podnosi argument, że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych – ustalić, czy rzeczywiście tak jest.[/b] W takiej bowiem sytuacji stawka podatku od nieruchomości będzie taka jak dla gruntów i budynków pozostałych.

Z treści oświadczenia złożonego przez spółkę wynika, że stan techniczny budynków zakwalifikowanych do pozostałych zagraża bezpieczeństwu i uniemożliwia całkowicie prowadzenie w nich jakiejkolwiek formy działalności. Budynki te nie były, nie są i nie będą w przyszłości wykorzystywane do prowadzenia działalności.

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Szczecinie z 30 kwietnia 2009 r., I SA/Sz 622/08[/b]

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem