Tylko względy techniczne uzasadniają niższą stawkę

Remont budynku wykorzystywanego w działalności gospodarczej nie uzasadnia przyznania preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości

Aktualizacja: 25.09.2009 07:29 Publikacja: 25.09.2009 05:22

Tylko względy techniczne uzasadniają niższą stawkę

Foto: SAM/Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Tak wynika z [b]wyroku WSA w Gdańsku z 10 września 2009 r., (ISA/Gd 136/09)[/b].

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Burmistrz ustalił podatnikowi podatek od nieruchomości zabudowanej budynkiem usługowo-produkcyjnym. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że podatnik nabył nieruchomość na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

Ponieważ podatnik nie wskazał powierzchni zabudowy, organ podatkowy w wyniku przeprowadzonej kontroli dokonał pomiaru budynku i ustalił jego powierzchnię użytkową. Uznał przy tym, że sam fakt posiadania przez przedsiębiorcę gruntu, budynku i budowli skutkuje tym, że są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Podobnie stwierdziło samorządowe kolegium odwoławcze: „przejściowe niewykorzystywanie przez podmiot gospodarczy nieruchomości do wykonywania działalności gospodarczej nie daje podstaw do wyłączenia z zastosowania stawek przewidzianych dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą”.

Podatnik odwołał się do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA orzekł, że przeszkody prowadzenia działalności gospodarczej nie stanowiły „względów technicznych”, o których mowa w art. 1 ust. 1 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9168211E5AFD7A56F845C9BD403D8B79?id=182297]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych[/link]. Brak jest zatem podstaw do uprawnienia podatnika do skorzystania z preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości.

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem „względy techniczne”, o których mowa w art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy, nie stanowią przeszkody o charakterze przejściowym, wynikającej z podjętych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej decyzji o przekształceniach, remontach, zmianie przeznaczenia.

[b]„Względy techniczne” nie mogą być utożsamiane ze stanem technicznym nieruchomości będącej w posiadaniu przedsiębiorcy, albowiem okresowe remonty stanowią element prowadzonej działalności gospodarczej i nie przesądzają o niemożności wykorzystania nieruchomości do prowadzenia działalności. [/b]

W pojęciu „względów technicznych” ustawodawca zawarł przesłankę trwałości jako przeszkodę w wykorzystaniu nieruchomości do prowadzenia określonego rodzaju działalności gospodarczej, powodującą zastosowanie preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości.

Organy podatkowe zasadnie wskazały postanowienia umowy sprzedaży, bezsporne okoliczności dotyczące poszczególnych etapów procesu inwestycyjnego, zakresu działalności firmy jako przesłanki pozwalające na stwierdzenie, że [b]nie zachodziła podstawa prawna w postaci względów technicznych uniemożliwiających wykorzystywanie budynku do prowadzenia działalności gospodarczej[/b].

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo