[srodtytul] Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]
Sąd skargę uwzględnił. Przypomniał, że z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. h) [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C02D6B5D2951F93E7BF647DE15B38728?n=1&id=128762&wid=177300]ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych[/link] jednoznacznie wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega czynność ustanowienia hipoteki. Każdorazowo więc dokonanie tej czynności podlegać będzie opodatkowaniu. Nie ma przy tym znaczenia, że druga z kolei hipoteka służy zabezpieczeniu tej samej wierzytelności.
Co się zaś tyczy ustalania podstawy opodatkowania i stawki podatku, zauważyć należy, że są to kwestie wtórne. W pierwszej bowiem kolejności ustalić należy, co stanowi przedmiot opodatkowania, a następnie odrębnie dla każdej czynności podlegającej opodatkowaniu ustalić podstawę opodatkowania i stawkę podatku.
[b]W sytuacji zatem gdy zostaną ustanowione dwie umowy hipoteki zwykłej na dwóch odrębnych nieruchomościach, zabezpieczających dług o określonej znanej wartości, to przy ustanowieniu każdej z tych hipotek będzie istniał obowiązek uiszczenia PCC, a podstawę opodatkowania przy ustanowieniu każdej z hipotek stanowić będzie kwota zabezpieczonej wierzytelności.[/b]
WSA zwrócił też uwagę na to, że wierzytelności o wysokości nieustalonej mogą być zabezpieczone hipoteką do oznaczonej sumy najwyższej. Hipoteka kaucyjna może zabezpieczać istniejące lub mogące powstać wierzytelności z określonego stosunku prawnego albo roszczenia zawiązane z wierzytelnością hipoteczną, lecz nieobjęte z mocy ustawy hipoteką zwykłą. Przedmiotem hipoteki kaucyjnej mogą być wierzytelności z umowy o kredyt, w tym odnawialny.
W związku z tym w przypadku ustanowienia hipoteki kaucyjnej celem zabezpieczenia wierzytelności, które mogą powstać wskutek ewentualnego skorzystania przez spółkę (czyli pobierania kolejnych transz) z przyznanego przez bank limitu kredytowego do określonej wysokości, podatek powinien być zapłacony w takiej wysokości jak dla ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej, tj. 19 zł.