Przypomniał, że [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]kodeks postępowania administracyjnego[/link] ściśle reguluje zasady prowadzenia postępowania wyjaśniającego. Zgodnie z jego art. 7 w toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności i podejmują wszelkie kroki niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.
Organ administracji publicznej jest obowiązany w sposób wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć materiał dowodowy.
Prawidłowo przeprowadzone postępowanie wyjaśniające winno znaleźć odzwierciedlenie w uzasadnieniu decyzji administracyjnej, które powinno zawierać wskazanie faktów, które organ uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, oraz przyczyn, z powodu których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, uzasadnienie prawne zaś – wyjaśnienie podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa.
Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych organ zezwalający cofa w przypadku sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw. Przy czym z orzecznictwa sądowoadministracyjnego wynika jednoznacznie, że przepisy tej ustawy traktowane są bardzo rygorystycznie.
Cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych powoduje dotkliwe skutki dla przedsiębiorcy, gdyż uniemożliwia ubieganie się o takie zezwolenie przez trzy lata od dnia wydania decyzji o cofnięciu zezwolenia. W związku z tym wydanie decyzji powinno być poprzedzone wnikliwym postępowaniem wyjaśniającym, a stan faktyczny ustalony w trakcie tego postępowania nie może budzić wątpliwości.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji samorządowe kolegium odwoławcze ograniczyło się wyłącznie do oceny zeznań nieletniego, uznając je za w pełni wiarygodne, zupełnie pomijając zeznania skarżących składane w toku postępowania i nie wskazując przyczyn, dla których odmówiło tym zeznaniom wiarygodności.