2
kodeksu cywilnego
). Zastąpiono nimi dotychczasowe przepisy k.c. z tego zakresu i uchylono art. 160 k.p.a.
W art. 5 nowelizacji, która te zmiany przyniosła, zapisano jednak, że do zdarzeń i stanów prawnych sprzed dnia jej wejścia w życie stosuje się m.in. art. 160 k. p. a. Problem w tym, że nie ma jasności, czy takim zdarzeniem w świetle owego art. 5 jest wydanie bezprawnej decyzji sprzed lat, czy też decyzji nadzorczej potwierdzającej tę bezprawność. Nie ma też zgody, także w orzecznictwie SN, z którym z nich wiązać jeszcze jedno istotne zdarzenie: powstanie szkody, którą teraz Skarb Państwa miałby rekompensować. W razie uznania, że do naprawienia szkody, o której tu mowa, stosuje się art. 160 k. p. c., Skarb Państwa odpowiada tylko za tę rzeczywiście wyrządzoną; nie można więc domagać się odszkodowania za utracone korzyści wskutek niemożności dysponowania odebraną nieruchomością.
To ostatnie zresztą też nie jest pewne, a to ze względu na wyrok z 23 września 2003 r. (sygn. K 20/02), w którym Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że art. 160 k.c. w zakresie, w jakim wyłącza odszkodowanie za utracone korzyści, jest niezgodny z ustawą zasadniczą.
Pierwszy prezes SN zadał więc pytanie zmierzające do wyjaśnienia, czy bezprawnie pozbawionym własności decyzjami sprzed lat należy się odszkodowanie za korzyści utracone po wejściu w życie konstytucji, czyli po 17 października 1997 r. To nie koniec wątpliwości.