Tak orzekł NSA w Warszawie 18 lutego 2011 (I FSK 298/10).
Spółka w ramach działalności gospodarczej podpisała umowy nabycia usług zapewnienia opieki serwisowej. Zgodnie z nimi kontrahenci obciążają ją na podstawie faktur wystawianych z góry za cały określony w umowie okres. Spółka płaci usługodawcom zgodnie z terminem płatności określonym w umowie lub na fakturze.
Zwróciła się więc do ministra finansów z pytaniem, czy może odliczyć VAT wynikający z tych faktur w rozliczeniu za okres, w którym zostały otrzymane (lub za dwa następne okresy), pod warunkiem że faktury te zostały opłacone. W ocenie spółki przysługuje jej takie prawo.
Może bowiem traktować otrzymane faktury tak jak zaliczkowe. Zdaniem spółki prawo do odliczenia uzależnione jest od spełnienia ustawowych warunków, czyli zapłaty zaliczki i otrzymania faktury. Kolejność tych czynności jest bez znaczenia.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem. Jego zdaniem nie mamy do czynienia z fakturami zaliczkowymi, bo zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zaliczki bądź zadatku w tej części, a wystawienie faktury potwierdzające wpłatę zaliczki musi nastąpić po tym fakcie.