Tak wynika z wyroku NSA z 26 maja 2011 (I FSK 832/10).
Spółka działa na obszarze polskich portów morskich, wykonując usługi polegające na obsłudze morskich i lądowych środków transportu, zawsze w związku z transportem międzynarodowym lub wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.
Usługi te obejmują zarówno obsługę samego morskiego środka transportu, jak również jego ładunku (m.in. badanie stopnia czystości ładowni lub zbiorników przed umieszczeniem tam ładunku, pobieranie próbek ładunku ze zbiorników lub ładowni w celu ustalenia ich stanu).
Usługi wykonywane przez spółkę są komplementarne do usług pomocniczych załadunku, wyładunku, przeładunku ładunków masowych w związku z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów lub transportem międzynarodowym.
We wniosku o interpretację przepisów spółka pytała, czy podlegają one zerowej stawce VAT na mocy art. 83 ust. 1 pkt 9 i 9a ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym przed 1 kwietnia 2011). Zgodnie z tymi przepisami stawka 0 proc. miała zastosowanie do usług świadczonych na obszarze polskich portów morskich, polegających na obsłudze morskich środków transportu, oraz usług świadczonych na obszarze polskich portów morskich, związanych z transportem międzynarodowym, polegających na obsłudze lądowych środków transportu.