Reklama
Rozwiń

Koncesje: Za sprzedaż alkoholu nieletniemu utrata zezwolenia

Sprzedanie nieletnim puszki piwa grozi utratą zezwoleń na sprzedaż wszystkich rodzajów alkoholu

Publikacja: 23.08.2011 04:57

Koncesje: Za sprzedaż alkoholu nieletniemu utrata zezwolenia

Foto: www.sxc.hu

Nawet jednorazowe naruszenie zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim uzasadnia cofnięcie wszystkich trzech rodzajów zezwoleń –

orzekł

Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II GSK 769/10)

, oddalając skargę kasacyjną Magdaleny K.

W 2009 r. prezydent Poznania cofnął Magdalenie K. zezwolenia na sprzedaż piwa, wina i wódki za to, że ekspedientka sklepu sprzedała nieletniemu dwie puszki piwa. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu Magdalena K. stwierdziła, że z art. 18 ust. 10 pkt 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości nie wynika, iż już  jednorazowa sprzedaż piwa nieletniemu powinna powodować cofnięcie zezwoleń. Jest to środek zbyt rygorystyczny i nieproporcjonalny do stopnia zawinienia, i to  pracownika, a nie przedsiębiorcy. Istnieją też wątpliwości interpretacyjne dotyczące tego przepisu.

WSA w Poznaniu nie zgodził się z zarzutem, że jest to sankcja  zbyt surowa i niewspółmierna do zawinienia, i oddalił skargę.

W jednolitym dotychczas orzecznictwie sądów administracyjnych pojawiły się jednak wątpliwości, czy sankcja rzeczywiście nie jest zbyt dolegliwa i nieadekwatna do zawinienia i czy nie ingeruje nadmiernie w swobodę działalności gospodarczej.

Wątpliwości znalazły wyraz w pytaniu prawnym skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

W wyroku z 5 kwietnia 2011 r. Trybunał stwierdził, że jest to sankcja uzasadniona ważnym interesem publicznym, w imię którego może podlegać ograniczeniom swoboda prowadzenia działalności gospodarczej. Nie jest ona nieadekwatna i nieproporcjonalna do celu założonego w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Temu celowi służy też rygoryzm przepisów, zgodnie z którymi nawet za jednorazowe naruszenie zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim cofa się wszystkie zezwolenia udzielone dotychczas temu samemu podmiotowi na sprzedaż alkoholu w tym samym miejscu.

W wydanym obecnie wyroku NSA  podkreślił, że całkowicie akceptuje argumentację TK i rygoryzm sankcji za naruszanie zasad obrotu alkoholem.

Była to pierwsza sprawa o cofnięcie zezwoleń na sprzedaż alkoholu rozpatrywana przez NSA po wyroku TK. Magdalena K. będzie mogła wystąpić o zezwolenia ponownie po trzech latach od decyzji o ich cofnięciu.

Nawet jednorazowe naruszenie zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim uzasadnia cofnięcie wszystkich trzech rodzajów zezwoleń –

orzekł

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono