Koncesje: Za sprzedaż alkoholu nieletniemu utrata zezwolenia

Sprzedanie nieletnim puszki piwa grozi utratą zezwoleń na sprzedaż wszystkich rodzajów alkoholu

Publikacja: 23.08.2011 04:57

Koncesje: Za sprzedaż alkoholu nieletniemu utrata zezwolenia

Foto: www.sxc.hu

Nawet jednorazowe naruszenie zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim uzasadnia cofnięcie wszystkich trzech rodzajów zezwoleń –

orzekł

Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II GSK 769/10)

, oddalając skargę kasacyjną Magdaleny K.

W 2009 r. prezydent Poznania cofnął Magdalenie K. zezwolenia na sprzedaż piwa, wina i wódki za to, że ekspedientka sklepu sprzedała nieletniemu dwie puszki piwa. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu Magdalena K. stwierdziła, że z art. 18 ust. 10 pkt 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości nie wynika, iż już  jednorazowa sprzedaż piwa nieletniemu powinna powodować cofnięcie zezwoleń. Jest to środek zbyt rygorystyczny i nieproporcjonalny do stopnia zawinienia, i to  pracownika, a nie przedsiębiorcy. Istnieją też wątpliwości interpretacyjne dotyczące tego przepisu.

WSA w Poznaniu nie zgodził się z zarzutem, że jest to sankcja  zbyt surowa i niewspółmierna do zawinienia, i oddalił skargę.

W jednolitym dotychczas orzecznictwie sądów administracyjnych pojawiły się jednak wątpliwości, czy sankcja rzeczywiście nie jest zbyt dolegliwa i nieadekwatna do zawinienia i czy nie ingeruje nadmiernie w swobodę działalności gospodarczej.

Wątpliwości znalazły wyraz w pytaniu prawnym skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

W wyroku z 5 kwietnia 2011 r. Trybunał stwierdził, że jest to sankcja uzasadniona ważnym interesem publicznym, w imię którego może podlegać ograniczeniom swoboda prowadzenia działalności gospodarczej. Nie jest ona nieadekwatna i nieproporcjonalna do celu założonego w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Temu celowi służy też rygoryzm przepisów, zgodnie z którymi nawet za jednorazowe naruszenie zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim cofa się wszystkie zezwolenia udzielone dotychczas temu samemu podmiotowi na sprzedaż alkoholu w tym samym miejscu.

W wydanym obecnie wyroku NSA  podkreślił, że całkowicie akceptuje argumentację TK i rygoryzm sankcji za naruszanie zasad obrotu alkoholem.

Była to pierwsza sprawa o cofnięcie zezwoleń na sprzedaż alkoholu rozpatrywana przez NSA po wyroku TK. Magdalena K. będzie mogła wystąpić o zezwolenia ponownie po trzech latach od decyzji o ich cofnięciu.

Nawet jednorazowe naruszenie zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim uzasadnia cofnięcie wszystkich trzech rodzajów zezwoleń –

orzekł

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr