Aktualizacja: 21.03.2020 18:56 Publikacja: 21.03.2020 00:01
Foto: AdobeStock
Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce... Chociaż nie – to się działo całkiem niedawno w naszej Galaktyce... Niedawna premiera ostatniej części „Gwiezdnych wojen" nieuchronnie nasuwa skojarzenia z obecną wojną o sądy. Można w tych realiach dostrzec Imperatora, można i Rebelię. Ba, nawet poszczególne części Sagi mogą znaleźć odniesienia w historii najnowszej.
Było „Mroczne widmo", czyli ustawy sądowe z 2017 r. Była „Wojna klonów" czyli tzw. sędziowie dublerzy w Trybunale Konstytucyjnym. Była „Zemsta Sithów" w postaci działań rzeczników dyscyplinarnych. Pojawiła się „Nowa nadzieja" w postaci pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE. No i kontratak Imperium w postaci obecnej noweli ustawy o ustroju sądów powszechnych, zwanej – nie całkiem ściśle - ustawą dyscyplinującą, która wprowadza Najwyższy Porządek. Przynajmniej tak to wygląda w ocenie wielu reprezentantów środowiska sędziowskiego.
Premier Donald Tusk zapowiedział ustanowienie „demokracji walczącej”. Po raz pierwszy pojęcie to („streitbare Demokratie”) zagościło w naszej przestrzeni publicznej w debacie polityczno-prawnej już dziesięć lat temu. W jakim kontekście – zaraz wyjaśnię, bo kontekst ważny.
W demokracji pójście na skróty może być chwilowo skuteczne, ale nietrwałe. Donald Tusk nie powinien ulegać pokusom. Bo czy PiS za jakiś czas podobnymi metodami, mając za sobą uzasadnienie precedensu, nie będzie chciał przywracać praworządności na swoją modłę?
Znamy plany Adama Bodnara i Donalda Tuska w sprawie tzw. neosędziów. Sędziowie będą korzyć się przed opinią publiczną, a władza ustawodawcza zdegraduje konkretnych, znanych z imienia i nazwiska przedstawicieli władzy sądowniczej. I to wszystko w Europie i w imię „przywracania praworządności”.
Sytuacja wokół Sądu Najwyższego pokazuje, że do stabilizacji naszego wymiaru sprawiedliwości jest bardzo daleko. A konflikt eskaluje na nowe obszary.
Planowane przez rząd zmniejszenie grupy rozliczeniowej tzw. neosędziów ułatwi zadanie przeprowadzenia reformy w sądownictwie i ograniczy skutki dla obywateli, ale też ich nie wyeliminuje. Przez najbliższy rok nadal będą orzekać, a obywatel nie będzie miał pewności, czy za stołem siedzi sędzia, którego wyroki będą w przyszłości ważne.
Przedstawiony projekt naprawczy trudno zaliczyć do sukcesów. Uchwalona w oparciu o te założenia „Ustawa o przywracaniu ładu konstytucyjnego” żadnego ładu raczej nie przywróci. Zamiast systemowych rozwiązań funduje wątpliwy konstytucyjnie rewanżyzm - ostrzegają profesorowie Maciej Gutowski i Piotr Kardas.
Uzasadnienie uchwały Izby Cywilnej uzyskało aprobatę wszystkich sędziów orzekających – mówi prof. Joanna Misztal-Konecka, prezes Izby Cywilnej SN.
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego będzie musiał wyłączyć się z postępowania w sprawie uchylenia mu immunitetu i nie będzie mógł utajnić swojego oświadczenia majątkowego.
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców poinformował o kolejnym, korzystnym orzeczeniu w sprawie podstaw wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne deklarowanych przez przedsiębiorcę.
Gościem Tomasz Pietrygi w magazynie „Rzecz o Prawie” był Bartosz Pilitowski, prezes Court Watch Polska, który ocenił plany rządu związane z reformą sądownictwa. Pilitowski sceptycznie odniósł się do pomysłu weryfikacji tzw. neosędziów, podkreślając, że widać w nich motywacje polityczne, a także wynikające z chęci rozliczeń wewnątrz środowiska.
Znamy plany Adama Bodnara i Donalda Tuska w sprawie tzw. neosędziów. Sędziowie będą korzyć się przed opinią publiczną, a władza ustawodawcza zdegraduje konkretnych, znanych z imienia i nazwiska przedstawicieli władzy sądowniczej. I to wszystko w Europie i w imię „przywracania praworządności”.
W środę rozpoczyna się trzydniowa wizyta przedstawicieli Komisji Weneckiej w Polsce. Rozmowy dotyczyć będą przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Nie obsadzać tych miejsc w Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej. Nawet jeśli jakimś cudem znaleźliby się chętni - stwierdził marszałek Szymon Hołownia. Chodzi o zbliżający się koniec kadencji kilku sędziów TK.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział, że rząd nie uzna wyboru prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Zwrócił się również o nieużywanie sformułowania "czynny żal" w kontekście tzw. neosędziów.
Polityczny teatr. Władza robi igrzyska, bo nic innego nie umie - powiedział były europoseł PiS Ryszard Czarnecki po wyjściu z prokuratury. Polityk skomentował w ten sposób swoje zatrzymanie przez agentów CBA, do którego doszło w środę na lotnisku w Warszawie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W Charkowie dzieci w wieku przedszkolnym rozpoczynają zajęcia w placówkach organizowanych w metrze.
Po tym jak Taylor Swift poparła w wyborach prezydenckich w USA Kamalę Harris i Tima Walza ponad 300 tysięcy osób weszło na stronę, na której można zarejestrować się do udziału w wyborach, do której link zamieściła na swoim profilu na Instagramie piosenkarka - informuje ABC News.
W Rosji drugi rok z rzędu nie udało się znaleźć ani jednego nowego dużego pola naftowego. Zasoby lądowe skończą się za 30 lat, a do podmorskich Rosjanie nie potrafią się dobrać bez zachodniej pomocy.
Wysoki popyt na diesla, benzyny i ofertę pozapaliwową wynikał z dużej liczby letnich wojaży, spadających cen i promocji. W efekcie pozycję konkurencyjną na polskim rynku umocniły m.in. sieci Orlenu, MOL-a i Unimotu.
Rząd proponuje, aby do stażu pracy zaliczały się okresy korzystania przez przedsiębiorcę z ulgi na start.
W przyszłym tygodniu polski rząd ma wysłać do Komisji Europejskiej oficjalną notyfikację dotyczącą pomocy publicznej dla budowy fabryki Intela pod Wrocławiem.
Ceny masła są bliskie rekordów, napędzane produkcją... serów. Coraz mniejsza liczba kur niosek sprawia, że niebawem wzrośnie konkurencja cenowa na rynku jaj. A słabe zbiory zboża w Europie oznaczają wzrost cen pszenicy i w efekcie – mąki i chleba.
Uzasadnienie uchwały Izby Cywilnej uzyskało aprobatę wszystkich sędziów orzekających – mówi prof. Joanna Misztal-Konecka, prezes Izby Cywilnej SN.
Rząd chce zobowiązać myśliwych do cyklicznych badań lekarskich oraz psychologicznych. Ci uważają, że byłby to niezasadny obowiązek i obawiają się kolejnych zmian, które ograniczyłyby polowania i zniechęcały do nich.
Mimo strefy buforowej i zapory na granicy z Białorusią Polska przyjęła w tym roku rekordową liczbę wniosków o azyl. A będzie ich jeszcze więcej.
Na stacjach benzyna Pb95 i diesel kosztują już średnio nieco ponad 6,1 zł. Dalsze zniżki są możliwe, chociaż analitycy w ocenach ich skali nie są jednomyślni. Dużo zależeć będzie od rozwoju sytuacji na świecie, a ta jest trudna do przewidzenia.
"Donald Tusk wycofał się z kontrasygnaty (podpisu) pod decyzją prezydenta ws. wyznaczenia tzw. neosędziego na przewodniczącego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Jak ocenia Pani/Pan tę decyzję?" - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
W wieku 86 lat zmarł Alberto Fujimori, były prezydent Peru, który doprowadził do rozkwitu gospodarki tego kraju w latach 90-tych, po czym został do więzienia za łamanie praw człowieka w czasie krwawej wojny domowej z maoistowskimi rebeliantami.
Nowy Aston Martin Vanquish nie ma napędu hybrydowego, nie wspominając już o elektrycznym. Zamiast nich - podwójnie doładowane V12. Powstanie tylko 1000 sztuk flagowego Astona Martina, ale każda z nich będzie jedyna w swoim rodzaju.
Korea Północna przeprowadziła w czwartek rano czasu lokalnego (tuż po północy czasu polskiego) próbę rakietową z użyciem licznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu - informuje południowokoreańskie Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W czasie debaty prezydenckiej w USA Donald Trump powtórzył, że jeśli zostanie prezydentem zakończy wojnę na Ukrainie zanim jeszcze zostanie zaprzysiężony.
Jak długo strony może łączyć umowa na czas określony? Co się dzieje po przekroczeniu ustawowych ograniczeń, w jakich strony może wiązać umowa terminowa? Czy uprawnienia pracownika zależą od tego, na jaki czas został zatrudniony?
Wbrew temu, czego można byłoby się spodziewać po naczelnym technokracie Unii Europejskiej, raport o konkurencyjności unijnej gospodarki przygotowany przez Maria Draghiego nie jest tylko i wyłącznie ćwiczeniem z makroekonomii. Warto uważnie przeanalizować ten dokument – pisze były minister ds. europejskich.
Premier Donald Tusk zapowiedział ustanowienie „demokracji walczącej”. Po raz pierwszy pojęcie to („streitbare Demokratie”) zagościło w naszej przestrzeni publicznej w debacie polityczno-prawnej już dziesięć lat temu. W jakim kontekście – zaraz wyjaśnię, bo kontekst ważny.
Inwestorzy uznali, że spadły szanse na cięcie przez Fed stóp procentowych o 50 pkt bazowych. W ich oczach wzrosło prawdopodobieństwo wygranej Kamali Harris.
Unia Europejska w dużym stopniu uniezależniła się od rosyjskiej energii. Konkurencyjność gospodarki i klimat wymagają jednak szybszego wdrażania odnawialnych źródeł energii.
Dorota Ignatjew, nowa dyrektorka naczelna Narodowego Starego Teatru, i Jakub Skrzywanek, nowy dyrektor artystyczny, przedstawili plany na sezon 2024/2025. Podpisano umowę o współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza dotyczącą wymiany artystycznej w Europie.
Ustawa określa roczne limity okresów, przez jakie wszystkie organy kontroli mogą prowadzić postępowanie u danego przedsiębiorcy. Obowiązują tu jednak wyjątki. Co może wówczas zrobić przedsiębiorca?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas