[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E164D23C690CBEF95E2C49260A4EE1C9?id=70928]Kodeks cywilny[/link] stanowi, że postanowienia, które nie zostały uzgodnione indywidualnie, nie wiążą konsumenta, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszający jego interesy.
W praktyce są to postanowienia zamieszczone w ogólnych warunkach umów lub też formularzach umów przedstawianych do podpisania konsumentom przez przedsiębiorców. Z założenia postanowienia te nie naruszają bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa. Są jednak przejawem nadużycia słabszej pozycji konsumenta, który kupuje towar lub usługę na warunkach narzuconych przez przedsiębiorcę. W przeciwieństwie do postanowień sprzecznych z przepisami prawa postanowienia te są wiążące dla obu stron do czasu, gdy na ich nieskuteczność nie powoła się tylko jedna ze stron – konsument. Dodatkowo przedsiębiorca będący autorem takiego postanowienia nie może, nawet jeżeli sądownie zostanie ono uznane za niedozwolone, uznać postanowienia takiego za niebyłe, gdy konsument wyraźnie powołuje się na nie, wywodząc z niego swe prawo.
Sąd nie może, poza wypadkami określonymi w przepisach procedury cywilnej, uznać postanowienia za niedozwolone bez zgłoszenia zarzutu ze strony konsumenta. Dotyczy to zwłaszcza klauzul uznanych za niedozwolone w drodze orzeczeń innych sądów. Sądowi nie wolno również, nawet na wniosek konsumenta, kwestionować postanowień określających najważniejsze dla stron postanowienia – świadczenia główne, w tym wynagrodzenia, jeżeli zostały one określone jednoznacznie.
Przykładowe klauzule niedozwolone wymienia kodeks cywilny w art. 385[sup]3[/sup], zastrzegając, że nie są one nieważne z mocy prawa. W razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są w szczególności 23 wymienione we wskazanym wyżej przepisie kodeksu cywilnego. Dodatkowo, [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=38CE65DE5A37AE182C454E35DED2BC4C?id=70930]kodeks postępowania cywilnego[/link] nakazuje publikować w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wyroki, w których Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał je za niedozwolone i zakazał ich wykorzystywania. Postanowienia te są następnie wpisywane do rejestru klauzul niedozwolonych i publikowane na stronach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
[srodtytul]Jak dowieść[/srodtytul]