Małżonkowie mogą rozliczać przychody (dochody) z najmu nieruchomości będącej ich współwłasnością po połowie. Takie rozliczanie przychodów ma również pozytywny skutek w przypadku VAT. Wówczas limit zwolnienia dla małych podatników funkcjonuje odrębnie dla każdego z małżonków.
Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, wynajmujące nieruchomości komercyjne , nie korzystają z przedmiotowego zwolnienia z VAT, jak to ma miejsce w przypadku wynajmu na cele mieszkaniowe. Dlatego nierzadko takie osoby stają się podatnikami VAT mimo woli - wystarczy, że roczny czynsz za wynajem nieruchomości (jednej lub kilku) przekroczy 100.000 PLN. Wynajmujący staje się czynnym podatnikiem VAT chociaż wcale nie rejestrował działalności gospodarczej. Musi się zarejestrować jako podatnik VAT, wystawiać faktury, składać deklaracje i - co najistotniejsze - płacić podatek VAT. Jeżeli tego nie uczyni, kontrola podatkowa ustali zaległość podatkową. Zakładając, że kontrola będzie przeprowadzona po kilku latach, łączna wartość zaległości oraz odsetek za zwłokę może okazać się porażająca.
[srodtytul]Czynsz rośnie, gdy wchodzisz w VAT [/srodtytul]
Status podatnika VAT nie dla każdego jest pożądany. Najlepiej, gdy najemca sam też ma taki status – wówczas odliczy sobie 22-proc. VAT doliczony do wartości czynszu. Jednak wielu najemców nie ma takiej możliwości, gdyż prowadzą oni działalność zwolnioną z VAT lub są zwolnieni podmiotowo. Największą grupę najemców o takim charakterze stanowią drobni przedsiębiorcy, różne szkoły i inne instytucje edukacyjne, placówki medyczne, banki oraz instytucje publiczne. W takiej sytuacji wynajmujący ma niewielkie możliwości zrekompensowania najemcy wzrostu czynszu o wysokość VAT, bez uszczerbku dla własnej kieszeni.
[srodtytul]Ratunek w żonie lub mężu [/srodtytul]