Wszystko za sprawą znowelizowanej 10 czerwca 2010 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=360458]ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (DzU nr 125, poz. 842)[/link], która weszła w życie 1 sierpnia. Jej art. 5 pkt 7 wprowadził dość rewolucyjną zmianę w trybie ścigania części przestępstw przeciwko zdrowiu.
Dotąd występki z art. 157 § 2 i 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B8E0A889A2EB0C37635C0E109815FFC5?id=74999]kodeks karny[/link], czyli spowodowanie naruszenia czynności narządu ciała w postaci zranienia lub rozstroju zdrowia, a więc spowodowania zmian chorobowych o charakterze czynnościowym, trwających nie dłużej niż 7 dni, były ścigane z oskarżenia prywatnego. Oznaczało to, że prokurator wszczynał postępowanie przygotowawcze w sprawach o przestępstwa tzw. lekkiego uszczerbku na zdrowiu albo wstępował do postępowania już wszczętego, jeżeli – według jego oceny – wymagał tego “interes społeczny” (art. 60 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=75001]kodeksu postępowania karnego[/link]). Postępowanie toczyło się wówczas z urzędu. Taki interes miał miejsce, gdy np. okoliczności popełniania czynu były bulwersujące w odczuciu społecznym, pokrzywdzony był w podeszłym wieku czy też gdy sprawca był recydywistą. Dotyczyło to zarówno umyślnego, jak i nieumyślnego spowodowania ww. obrażeń. Jeżeli prokurator oceniał, że takiego interesu nie ma – odmawiał wszczęcia postępowania przygotowawczego albo je umarzał.
[srodtytul]Z urzędu[/srodtytul]
W wyniku nowelizacji k.k. przestępstwo spowodowania – zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie – lekkich obrażeń ciała osoby najbliższej, która wspólnie zamieszkuje ze sprawcą – jest ścigane z urzędu, a nie z oskarżenia prywatnego. Od razu rysuje się pytanie, czy taka zmiana była konieczna i czy jest właściwa. Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie nie jest taka łatwa.
Osobą najbliższą – jak wynika z art. 115 § 11 k.k. – jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu (tzw. konkubinat).