Dotychczasowym – i właściwie jedynym – przepisem, który dotyczył wprost zachowań korupcyjnych w sporcie, był art. 296b kodeksu karnego, którego znamiona były powiązane z przepisami ustawy o sporcie kwalifikowanym i który dotyczył wyłącznie łapownictwa w sporcie profesjonalnym. W związku z obowiązującą od 16 października 2010 r. ustawą z 25 czerwca 2010 r. o sporcie (DzU nr 127, poz. 857; dalej: ustawa) utraciły moc ustawy o kulturze fizycznej oraz o sporcie kwalifikowanym, zrywając tym samym z ówczesną – nadmierną i nie do końca spójną – koncepcją regulacji w dziedzinie sportu. Ponadto, uchylając art. 296b k.k., wprowadziła jednocześnie do polskiego prawa karnego nowe rodzaje przestępstw o charakterze korupcyjnym.
Łapownictwo
Wyrazem odformalizowania nowych regulacji jest m.in. brak definicji poszczególnych pojęć, które pojawiają się w ustawie. Właściwie jedynym ważnym wyjątkiem jest definicja sportu określona w art. 2. W art. 46 ust. 1 ustawy zawarto – będące odpowiednikiem wcześniejszego art. 296b k.k. – przestępstwo tzw. czynnego i biernego łapownictwa w sporcie.
Występek ten, ogólnie rzecz biorąc, polega na tym, że sprawca w związku z zawodami sportowymi organizowanymi przez polski związek sportowy lub inny uprawniony podmiot przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo obietnicę takiej korzyści lub jej obietnicy żąda w zamian za nieuczciwe zachowanie mogące mieć wpływ na wynik tych zawodów (łapownictwo czynne) albo w ww. wypadkach udziela lub obiecuje udzielić korzyści majątkowej albo osobistej (łapownictwo bierne).
Z typem kwalifikowanym wskazanych form przekupstwa mamy do czynienia wtedy, gdy korzyść majątkowa jest znacznej wartości (art. 46 ust. 4 ustawy). W konsekwencji nie można mówić o typie kwalifikowanym, gdy ekwiwalentem jest korzyść osobista, ponieważ nie jest wartościowalna i nie daje się wyrazić w pieniądzu.
Proste zestawienie poprzednich przepisów (art. 296b k.k.) z obecnymi (art. 46 ustawy) pokazuje, że zakres odpowiedzialności za łapownictwo jest teraz znacznie szerszy. Ze względu na brak siatki pojęć i ich definicji w ustawie nie można mówić o jakichkolwiek ograniczeniach podmiotowych (np. sędzia, zawodnik, masażysta, trener, działacz) czy przedmiotowych (np. sport zawodowy – profesjonalny), tak jak to było na gruncie art. 296b k.k. Wystarczające jest, aby dane zawody sportowe (np. mecz piłki nożnej, zawody żużlowe) były organizowane przez polski związek sportowy, podmiot działający na podstawie umowy zawartej z takim związkiem lub podmiot działający z jego upoważnienia. Aktualny wykaz polskich związków sportowych znajduje się na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki – http://msport.gov.pl/polskie-zwiazki-sportowe.