W Urzędzie Zamówień Publicznych od ubiegłego roku trwają prace nad projektem wzorcowej umowy na roboty budowlane dotyczącej obiektów liniowych, tj. w szczególności dróg i linii kolejowych. Zgodnie z art. 154 pkt 10 ustawy – Prawo zamówień publicznych, do kompetencji prezesa Urzędu Zamówień Publicznych należy przygotowywanie i upowszechnianie przykładowych wzorów umów w sprawach zamówień publicznych, regulaminów oraz innych dokumentów stosowanych przy udzielaniu zamówień. Dyskutowany obecnie projekt wzorcowej umowy, liczący aktualnie 59 stron, zawiera szczegółowe i wyczerpujące uregulowania praw i obowiązków stron umowy o roboty budowlane.
Punktem wyjścia do prac nad projektem był wstępny projekt umowy wzorcowej opracowany w ramach seminarium zorganizowanego w ubiegłym roku przez Urząd Zamówień Publicznych. Projekt ten został rozesłany do zamawiających, przedsiębiorców i organizacji branżowych z prośbą o wyrażenie opinii. Większość nadesłanych uwag dotyczyła poruszanych od dawna zagadnień, w szczególności wyważenia rozkładu ryzyka prawnego i ekonomicznego (w tym waloryzacja wynagrodzenia) pomiędzy stronami związanych z realizacją inwestycji, jak również zabezpieczenie terminowego dokonywania płatności przez generalnego wykonawcę na rzecz podwykonawców.
Na podstawie uwag przeanalizowanych przez Urząd Zamówień Publicznych wstępny projekt wzorcowej umowy został zmodyfikowany pod kątem oczekiwań potencjalnych uczestników postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Autorzy projektu – pomimo zachowania silnej pozycji zamawiającego – przewidują uwzględnienie części postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców.
Klauzula waloryzacyjna i indeksacja
Projekt umowy wzorcowej przewiduje kilka rozwiązań, dzięki którym możliwe jest uwzględnienie w umowie ewentualnych zmian ogólnej sytuacji gospodarczej na rynku usług budowlanych. W myśl art. 8.1.10 projektu umowy, wysokość wynagrodzenia wykonawcy będzie podlegała waloryzacji stosownie do zmiany wskaźnika cen produkcji budowlano-montażowej, ustalanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Zmiana wynagrodzenia stosownie do wyżej wskazanego wskaźnika cen nie będzie stanowiła zmiany umowy o roboty budowlane.
Nie będzie więc konieczne podpisywanie przez strony aneksów zmieniających wysokość wynagrodzenia w wyniku indeksacji. Wynagrodzenie może ponadto podlegać podwyższeniu lub obniżeniu w przypadku powstania dodatkowych kosztów lub, odpowiednio, oszczędności w związku ze zmianą prawa lub interpretacji jego przepisów.