Igor Białowąs, Adam Haręża
1 ISTOTA (SENS) PORTALU ORZECZEŃ
Pozycja ustrojowa, zadania oraz funkcje wymiaru sprawiedliwości wciąż są nieprawidłowo identyfikowane przez zdecydowaną większość obywateli Rzeczypospolitej. Działalność sądów powszechnych ze swej istoty ogniskuje się bowiem na rozstrzyganiu sporów, wymierzaniu kar, egzekwowaniu roszczeń na rzecz uprawnionych podmiotów. Z tych powodów znajomość mechanizmów wymiaru sprawiedliwości jest znacznie ograniczona, bo zagwarantowana głównie dla osób wykonujących szeroko pojmowane zawody prawnicze.
Taki stan rzeczy wpływa z kolei na pogłębienie procesu wykluczenia informacyjnego osób spoza palestry. To z kolei wpływa negatywnie nie tylko na rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce, lecz przede wszystkim na stan wiedzy prawniczej reprezentowanej przez obywateli, którzy występują często w podwójnej roli (przedsiębiorców, organów osób prawnych). Kultura prawna jest niewątpliwie podstawą zrozumienia zasadniczych instytucji prawnych oraz skutków, jakie niesie ich zastosowanie. Wpływa ona znacznie na świadomość działań podejmowanych przez podmioty prawa oraz jest dowodem nowoczesnego społeczeństwa, które kształtuje swoje stosunki prawne w sposób odpowiedzialny.
System publikacji orzeczeń sądów powszechnych, określony mianem Portalu Orzeczeń, jest odpowiedzią na nowe wyzwania wymiaru sprawiedliwości, czyniącą zadość postulatowi upublicznienia i udostępnienia treści orzeczeń za pośrednictwem sieci teleinformatycznych, z zachowaniem oczywiście wszelkich wymogów normatywnych (np. ochrony dóbr osobistych, danych osobowych, prawa do prywatności osób fizycznych). Dostęp do orzeczeń, a zwłaszcza do ich uzasadnień spełnia bowiem wiele funkcji. Po pierwsze, co widoczne jest z perspektywy odbiorcy, wpływa on niezmiernie na popularyzację podstawowych instytucji prawnych oraz w efekcie na podniesienie kultury prawnej wśród obywateli. Po drugie, możliwość bezpłatnego zapoznania się z treścią opublikowanych orzeczeń realizuje zasadniczą funkcję kontrolną wyrażoną poprzez tzw. kontrolę społeczną pracy wymiaru sprawiedliwości (dotychczas niemożliwą na taką skalę). Wreszcie dostęp do orzecznictwa spełnia jeszcze jedną ważną funkcję, mianowicie użytkownik może dokonać szczegółowej analizy przyjętej przez sąd wykładni określonych instytucji prawnych oraz porównać wydane orzeczenia o zbliżonym stanie faktycznym przez równorzędne instancyjnie sądy.
Konkludując, istotą (sensem) Portalu Orzeczeń jest stworzenie bazy orzeczeń w celu jej bezpłatnego udostępnienia (upublicznienia). Stanowi nieocenione źródło wiedzy oraz informacji możliwych do wykorzystania dla każdego zainteresowanego. Nadto pamiętać należy, że Portal Orzeczeń nie ma udostępniać wszystkich orzeczeń wydawanych przez sądy powszechne, ponieważ nie stanowi kopii repozytoriów, lecz jest narzędziem wykonywania określonych funkcji. Z całą pewnością Portal Orzeczeń nie jest narzędziem służącym do sprawowania nadzoru nad działalnością organów administracji publicznej.