Trybunał Konstytucyjny wart jest obrony

Mimo ostrzeżeń większość sejmowa zamierza na ostatnim posiedzeniu Sejmu dokonać swego rodzaju skoku na Trybunał Konstytucyjny i zamiast trzech sędziów wybrać pięciu. Trzeba powiedzieć takim praktykom: Stop!

Publikacja: 07.10.2015 10:30

W normalnym biegu rzeczy obecny Sejm mógłby wybrać jeszcze co najwyżej trzech sędziów TK, których kadencja kończy się w listopadzie, tymczasem większość rządowa przegłosowała w nowej ustawie o TK przepis, że jeszcze ten Sejm wybierze dodatkowo dwóch sędziów, którym kadencje kończą się w grudniu, i powinien ich wybrać następny Sejm.

Co więcej, tych ekstraordynaryjnych wyborów nie skoordynowano z regulaminem Sejmu, pojawiły się więc spory, który akt ma wyższą rangę. Sprawa nie jest błaha, bo regulamin ten ma szczególny status (chodzi o to, by Sejm nie był zbytnio krępowany w wykonywaniu konstytucyjnych kompetencji). Konstytucja w obszernej części poświęconej TK do regulacji ustawowej odsyła tylko w sprawach organizacji i trybu postępowania przed nim (art. 197), ale nie wyboru sędziów, bo ten reguluje art. 194.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Prawne
Kazus Szmydta. Wypadek przy pracy sądownictwa administracyjnego czy pytanie o jego sens?
Opinie Prawne
Prof. Marek Safjan: Prawo jest jak kostka Rubika
Opinie Prawne
Gwiazdowski: Sejm z Senatem przywrócili praworządność. Obrońcy praworządności protestują
Opinie Prawne
Marek Kutarba: Jak mocno oskładkowanie zleceń uderzy dorabiających po kieszeni?
Opinie Prawne
Pietryga: Przełom w KRS na wyciągnięcie ręki. Czy Tusk pozwoli na sukces Bodnarowi?