Późną jesienią zeszłego roku Sejm skierował do nowo utworzonej komisji nadzwyczajnej – do rozpatrzenia projektów ustaw o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz projektów ustaw z nimi związanych – działającej pod przewodnictwem pos. Jarosława Gowina pięć przedłożeń ustawodawczych.
Cztery z nich – autorstwa prezydenta RP, posłów Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości (dwa) – dotyczyły nowelizacji obowiązującej obecnie ustawy zasadniczej, a jeden ma prowadzić do zmiany ustaw o Trybunale Konstytucyjnym i o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.
Warto zwrócić uwagę
Do początku kwietnia komisja odbyła osiem spotkań, w tym sześć pierwszych poświęcono, jak można się zorientować na podstawie lakonicznych biuletynów umieszczanych na stronach internetowych Sejmu, sprawom natury organizacyjnej i formalnej. Dopiero ostatnie z nich dotyczyły propozycji konstytucjonalizacji instytucji, o których mówi projekt poselski. Chodziło zapewne o projekt Platformy, który zawiera m.in. sugestię, by konstytucyjnie uregulować położenie ustrojowe prokuratury po jej oderwaniu od rządowego pionu władzy wykonawczej.
Problematyka nowelizacji konstytucji nie budzi poruszenia wśród publicystów w takiej choćby skali, jak to, jakie były ostatnie wypowiedzi prezesa PiS oraz jego zwolenników