Świętowaliśmy 98. Międzynarodowy Dzień Kobiet w czasach globalnych wyzwań wywierających wpływ na ludność całego świata. Kryzys gospodarczy, zmiany klimatyczne, bezrobocie, ubóstwo i problemy bezpieczeństwa energetycznego – wszystko to powoduje wzrost zaniepokojenia w świecie. I dlatego wzmocnienie pozycji kobiety jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek.
[srodtytul]Równość płci i prawa człowieka[/srodtytul]
W Liberii odbywa się obecnie międzynarodowa akcja będąca wspólną inicjatywą prezydent tego kraju Ellen Johnson Sirleaf i prezydent Finlandii Tarji Halonen. Jej częścią była konferencja w sprawie zwiększenia roli kobiet oraz międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, która odbyła się w dniach 7 – 9 marca 2009 r. Uczestnicy z zagranicy oraz Liberii, w tym kobiety – szefowe państw i rządów, ministrowie, szefowe firm, a także panie kierujące społecznościami lokalnymi oraz organizacjami pozarządowymi – zebrali się w Monrowii, by podzielić się informacjami w sprawie działań na rzecz rozwoju gospodarczego, zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju.
Równość płci i poprawa sytuacji kobiet to te prawa człowieka, które zajmują szczególnie miejsce wśród Milenijnych Celów Rozwoju ONZ. Pomimo postępu, jaki już się dokonał, wciąż mniej niż 16 proc. parlamentarzystów na świecie to kobiety, dwie trzecie dzieci, którym odmówiono prawa do nauki, to dziewczynki, a panie – podczas zbrojnych konfliktów, jak i za zamkniętymi drzwiami mieszkań – regularnie stają się obiektami przemocy. Ponadto 70 proc. najbiedniejszych ludzi świata, żyjących za mniej niż dolara dziennie, to kobiety; panie też są albo jedynymi, albo głównymi żywicielami w wielu rodzinach. I dlatego przedsięwzięcia, których celem jest poprawa warunków życia ubogich, nie będą skuteczne, jeśli nie będą brały w nich udziału kobiety – jako współorganizatorki i jako beneficjentki.
Najbiedniejsze kobiety, żyjące w krajach rozwijających się, znajdują się wśród osób najsilniej dotkniętych zmianami klimatycznymi. Jest tak dlatego, że skutkiem zmian klimatu są gorsze warunki uprawy roli, przechowywania żywności i wody – a zadania te tradycyjnie należą do pań. Choroby związane z brudną wodą zabijają od 5 do 12 milionów ludzi rocznie, głównie kobiety i dzieci.