Komisarz UE: Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

Powinniśmy dziś przystanąć, by upamiętnić ofiary reżimów totalitarnych, oraz zadbać o to, by pamięć o mrocznej przeszłości była dla nas źródłem nadziei na przyszłość – pisze wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej

Aktualizacja: 23.08.2011 05:28 Publikacja: 23.08.2011 01:43

Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego

Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego

Foto: AFP

Red

Dzisiaj, 23 sierpnia 2011 r., obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Wszystkich Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych. Reżimy totalitarne są zaprzeczeniem godności człowieka oraz stanowią pogwałcenie wszystkich praw podstawowych naszych społeczeństw, które opierają się na zasadach demokracji i poszanowania rządów prawa. Większość państw członkowskich Unii Europejskiej doświadczyła takiej tragicznej przeszłości. Pamięć o niej stanowi element wspólnego dziedzictwa zjednoczonej Europy.

Naszą powinnością jest złożyć ofiarom tych zbrodni i członkom ich rodzin wyrazy współczucia za doznane cierpienia, które rozumiemy i uznajemy. Każda z ofiar reżimu totalitarnego posiada jednakowe prawo do godności człowieka i zasługuje na sprawiedliwość, a także uczczenie i uznanie jej pamięci przez nas wszystkich. Dziś wszystkich Europejczyków powinna jednoczyć pamięć o tych, na których różne totalitaryzmy popełniły okrucieństwa i zbrodnie. Choć nic nie przywróci im życia, 23 sierpnia musi być dniem zadumy i wyciągnięcia wniosków z tych smutnych rozdziałów historii Europy.

Zbiorowy wysiłek

Podtrzymywanie pamięci o minionych okrucieństwach wszystkich reżimów totalitarnych to sposób na szerzenie wiedzy o naszych europejskich prawach podstawowych, w szczególności wśród młodszych obywateli i przyszłych pokoleń. Stawianie czoła tym bestialskim zbrodniom oraz upamiętnianie tych, którzy padli ich ofiarą, musi być zbiorowym wysiłkiem podejmowanym i popieranym przez każdego w Unii Europejskiej.

Naszym zadaniem jest zatem wypełnić luki w wiedzy na temat totalitarnej przeszłości wszystkich państw członkowskich, szczególnie na temat okresów historii, kiedy mieszkańców Europy Wschodniej, Zachodniej, Północnej i Południowej spotykały różne doświadczenia. Pamięć o tych wszystkich zbrodniach powinna być źródłem pojednania, łącząc wszystkie narody Europy. Komisja Europejska będzie wspierać, przede wszystkim poprzez programy finansowe, wysiłki na rzecz zachowania, krzewienia i pogłębiania naszej zbiorowej wiedzy o tamtych bolesnych czasach.

Unia Europejska jest źródłem inspiracji i zachęty dla wszystkich narodów, które usiłują się pogodzić z cierpieniami zaznanymi w przeszłości. Może ona być przykładem procesu pojednania opierającego się na poszanowaniu praw podstawowych.

Uniknąć podziałów

Pielęgnowanie pamięci to nasza wspólna powinność. To wyraz hołdu i szacunku złożonego wszystkim ofiarom reżimów totalitarnych, które spustoszyły Europę. To także sposób, by zapobiec powtórzeniu się tragicznych wydarzeń w przyszłości i uniknąć podziałów wśród narodów Europy.

Większość państw członkowskich Unii Europejskiej doświadczyła takiej tragicznej przeszłości. Pamięć o niej stanowi element wspólnego dziedzictwa zjednoczonej Europy

"Unia Europejska opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Wartości te są wspólne państwom członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn". Słowa te pojawiają się w pierwszych wersach traktatu lizbońskiego. Stanowią one solidną podstawę, na której możemy budować naszą wspólną przyszłość oraz taką Europę, jaką pragniemy przekazać naszym dzieciom i wnukom.

W tym dniu powinniśmy przystanąć, by upamiętnić ofiary reżimów totalitarnych, oraz zadbać o to, by pamięć o mrocznej przeszłości była dla nas źródłem nadziei na przyszłość. Powinniśmy dalej budować lepszą i silniejszą Unię, tym samym wzbudzając ufność wśród przyszłych pokoleń.

Autorka jest wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej i komisarzem UE ds. sprawiedliwości

Opinie polityczno - społeczne
Jędrzej Bielecki: Donald Trump, mistrz porażki
Opinie polityczno - społeczne
Marek Migalski: Źle o Nawrockim, dobrze o Hołowni, w ogóle o Mentzenie
Opinie polityczno - społeczne
Wybory prezydenckie zostały rozstrzygnięte. Wiemy już, co zrobi nowy prezydent
Opinie polityczno - społeczne
Jędrzej Bielecki: Po spotkaniu z Zełenskim w Rzymie. Donald Trump wini teraz Putina
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie polityczno - społeczne
Hobby horsing na 1000-lecie koronacji Chrobrego. Państwo konia na patyku