„Dwa są narody w nas zjednoczone. I to narody – polski, węgierski! Czy los sam działa potężniej od nich, Gdy wspólny cel im przyświeca wielki?" – pisał Sándor Petőfi, wielki węgierski poeta XIX wieku, o wybitnym polskim generale Józefie Bemie, który walczył na czele węgierskich wojsk podczas Wiosny Ludów. W tym roku, kiedy najpierw Węgry, a potem Polska sprawują przewodnictwo w Unii Europejskiej, zacytowany wiersz jest tak samo aktualny, jak 150 lat temu.
To teraz stanęła przed nami historyczna szansa wzmocnienia roli i wagi naszego regionu na tle zjednoczonej Europy. Po raz pierwszy od czasu transformacji ustrojowej w naszych krajach oraz od dnia akcesji Polski i Węgier do Unii Europejskiej, prezydencję sprawują dwa kraje środkowoeuropejskie. Co więcej, kraje, które łączy historyczna przyjaźń i wspólne interesy.
Współpraca polsko-węgierska
Ta przyjaźń ma wiele twarzy. Każde kolejne pokolenie musi kontynuować jej budowę, wypełniając jej ramy nowymi treściami. Właśnie dlatego razem, w ubiegłym roku, zdecydowaliśmy się uruchomić projekt „Współpraca Polsko – Węgierska 2011". Projekt ten realizują polskie Ministerstwo Sprawiedliwości oraz węgierskie Ministerstwo Sprawiedliwości i Administracji Państwowej.
W ramach programu zorganizowaliśmy i wspólnie otworzyliśmy w Budapeszcie wystawę ku pamięci Andrzeja Przewoźnika. Również wiosną, dzięki tej inicjatywie, przez tydzień w Budapeszcie gościło siedmiu polskich dziennikarzy. Wszystko po to, aby lepiej poznali Węgry. Pomyśleliśmy też o najmłodszych. Pod koniec lata nad Balatonem odbędzie się obóz historyczny dla polskich i węgierskich dzieci. Już za półtora miesiąca, we wrześniu tego roku, w węgierskim ministerstwie sprawiedliwości praktykę rozpoczną młodzi Polacy. W przyszłym roku młodzi Węgrzy poznają tajniki pracy w polskim resorcie sprawiedliwości, zdobywając przy tym doświadczenie zawodowe.
Nie mamy zamiaru zakończyć naszej współpracy wraz z dniem oddania przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej kolejnemu krajowi wspólnoty. Chcemy ją kontynuować także później. Nasza współpraca nie ogranicza się jedynie do działań podejmowanych przez resorty. Razem i w zgodzie działamy także na forum Unii Europejskiej.