Do spadku cen, jaki zanotowano w ostatnim miesiącu w strefie euro, przyczyniły się głównie spadki cen paliw, energii oraz żywności. Co prawda inflacja mierzona wskaźnikiem HICP w strefie euro spada, to jednak nie we wszystkich krajach w takim tempie, jakiego można byłoby oczekiwać. Przykładowo we Francji obniżenie stawki VAT dla restauracji nie spowodowało wyraźnego spadku HICP. Podobnie zróżnicowane były zmiany inflacji bazowej, wyraźne spadki miały miejsce np. w Hiszpanii, we Włoszech oraz w Belgii, natomiast znaczny wzrost, o 0,5 pkt proc., nastąpił w Portugalii.

Duże znaczenie w statystykach rocznych inflacji dla strefy euro odgrywa efekt bazy statystycznej, dotyczy on zarówno cen żywności, jak i cen paliw. Początek spadku światowych cen ropy naftowej w lipcu ubiegłego roku spowodował, że przyjmując scenariusz, w ramach którego ceny energii w sierpniu tego roku nie ulegną zmianie, wskaźnik HICP wzrośnie automatycznie o około 0,3 pkt proc.

Wyraźna zmiana bazy odniesienia może w efekcie przyczynić się do wzrostu wartości wskaźnika HICP dla strefy euro o około 1,5 pkt proc. w okresie od sierpnia do grudnia bieżącego roku. W kolejnych miesiącach światowe ceny paliw pozostaną oczywiście nadal istotnym czynnikiem kształtującym dynamikę cen w strefie euro. Wraz z powolną poprawą wskaźników gospodarczych na świecie ceny paliw powinny stopniowo wzrastać. Bardzo prawdopodobna jest również kontynuacja zwyżek cen żywności. Aktualnie jednak presja inflacyjna nie jest wyczuwalna wśród konsumentów europejskich.

Wraz ze spadkiem inflacji obniżce ulegają również oczekiwania inflacyjne w strefie euro, co z pewnością jest czynnikiem sprzyjającym pozostawieniu przez EBC stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że w strefie euro mamy aktualnie do czynienia z historycznymi minimami wskaźnika HICP. W kolejnych miesiącach będzie następował powolny jego wzrost, jednak daleko jeszcze do poziomu, który stanowiłby poważne ostrzeżenie dla władz monetarnych. W sytuacji powolnego wzrostu inflacji w strefie euro podwyżki stóp procentowych ECB mogą się pojawić dopiero w czwartym kwartale przyszłego roku.[i]Jarosław Janecki - główny ekonomista Societe Generale w Polsce[/i]