Wekselberg jest wyceniany na 18 miliardów dolarów i o 700 milionów dolarów wyprzedza on Aliszera Usmanowa inwestującego m.in. w metale i technologie. Majątek tego ostatniego w ubiegłym tygodniu stopniał o ponad miliard dolarów w rezultacie spadku popytu na akcje MegaFon, drugiej w Rosji sieci mobilnej. Spółka ta przesunęła kampanię marketingową przed planowaną pierwotną oferta publiczną.
Dzięki sprzedaży TNK-BP wycenianego na 55 miliardów dolarów w portfelu Wekselberga przybędzie 1,5 mld USD. Jest on udziałowcem konsorcjum Alfa-Access-Renova kontrolującego 50 proc. akcji TNK-BP. Rosnieft zawarł wstępną umowę ich wykupienia za 28 mld dolarów w gotówce. Członkami konsorcjum są też inni rosyjscy krezusi jak Michaił Fridman, German Khan, Aleksiej Kuzmiczew i Len Bławatnik.
Wekselberg, który studiował wraz z Bławatnikiem w moskiewskim instytucie inżynieryjnym transportu kolejowego jest założycielem firmy Renova, konglomeratu inwestującego w branżę energetyczną, budowlaną i górnictwo.
Rosnieft po transakcji pod względem wydobycia ropy naftowej zrówna się z amerykańskim koncern em Exxon Mobil i będzie kontrolował ponad 40 proc. wydobycia w Rosji.