Obawy wynikały z niezna-jomości siły elementów skrajnych po obu stronach i stopnia determinacji tzw. resortów siłowych oraz braku wizji państwa, które właśnie zaczynało się kształtować. Polski kapitalizm rodził się spontanicznie, jakby z dnia na dzień zapomniano o gospodarce centralnie planowanej, przydziałach, pozwoleniach.
Jaki jest pański osobisty wkład w zmiany ustrojowe i gospodarcze? Czy robił pan coś jako pierwszy w kraju?
Szybko uczyliśmy się nowoczesnej bankowości. Dzięki temu stworzyliśmy silny, nowoczesny, inno-wacyjny bank, który dobrze daje sobie radę na rynku i wsparł rozwój tysięcy klientów. Byliśmy pierw-szym bankiem notowanym na giełdzie. Braliśmy udział w kształtowaniu instytucji rynku kapitałowego i systemowych rozwiązań w polskiej bankowości, które zbudowały jej siłę i konkurencyjność. Bank, którym kierowałem przez 24 lata, wychował grupę świetnych menedżerów. Zrobiliśmy też niemało dla kultury narodowej.
Jakie są największe osiągnięcia Polski i polskiej gospodarki w 25-leciu? Jakie porażki? Czego się nie udało zrobić?
Biorąc pod uwagę naszą historię, za najważniejsze dla państwa uważam naszą obecną pozycję na świecie. Nie osiągnęlibyśmy jej bez wejścia do UE i NATO i bez aktywnej obecności w tych strukturach. Te dwie decyzje budują solidny fundament na przyszłość.
W gospodarce najwięk-szym sukcesem były reformy Balcerowicza i jego zespołu kształtujące wolny rynek. Absolutnie szokowe. Dziś można je różnie oce-niać, niektórzy wskazują na brak elementów osłonowych, ale myślę, że to był wielki sukces. Z pakietem tych reform związanych jest wiele zmian o charakterze cywilizacyjnym. Dziś wszystkim wydaje się oczywiste, że istnieje niezależny bank centralny, niezależny nadzór nad rynkiem kapitałowym. W tamtym czasie tego typu zmiany instytucjonalne miały charakter kulturowy i cywilizacyjny, bo zmieniały sposób myślenia. To, że w sektorze finansowym powstały chyba najlepiej zorganizowane instytucje państwa, jest efektem nowego sposobu myślenia. Ich sprawne działanie mocno wspierało rozwój gospodarczy.