Tymczasem rynek finansowy zareagował natychmiast. Okazuje się, że inwestorzy finansowi, wyspecjalizowani w prognozowaniu kosztu pieniądza, przewidują, że pierwsze podwyżki stóp procentowych w Polsce będą miały miejsce najwcześniej pod koniec przyszłego roku.
Co to wszystko oznacza w praktyce? Nie ma jednej odpowiedzi.
Dla przeciętnego obywatela, w tym wypadku konsumenta, jest to dobra informacja. Realny koszyk zakupów towarów i usług nie będzie mu się w najbliższych miesiącach i kwartałach kurczył. Gorzej z jego oszczędnościami. Oprocentowanie lokat i obligacji będzie się dalej utrzymywać na niskim, z pewnością niesatysfakcjonującym poziomie, zmuszając do szukania nieco bardziej ryzykownych alternatyw. Być może staną się nimi akcje?
Jednocześnie zadłużeni w krajowej walucie, w tym właściciele kredytów hipotecznych w złotych, mogą odetchnąć. Ich raty i odsetki od kredytu pozostaną jeszcze długo na relatywnie niskim poziomie.
Tani pieniądz to również dobra informacja dla całej gospodarki, a zwłaszcza dla przedsiębiorców. Dostępność taniego kredytu będzie jeszcze większa niż obecnie. Teoretycznie wystarczy więc dobry pomysł na inwestycję, trafiony biznesplan i sukces gwarantowany.