Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 20.02.2018 19:23 Publikacja: 20.02.2018 20:00
Foto: 123RF
Minione 15 lat powoli przewracało system wartości, a kolejne lata i wchodzące na rynek pracy nowe pokolenia już całkowicie odmienią postrzeganie pracy. Nastąpi rewolucja, do której firmy starają się przygotować. Według mnie jedną z najważniejszych przyczyn takich zmian jest właśnie motywacja.
W 2017 r. Instytut Gallupa przeprowadził badanie, z którego wynika, że jedynie 15 proc. ludzi przejawia pełne zaangażowanie w powierzone im zadania. Najgorsze jest jednak to, że aż 24 proc. badanych nie dość, że się nie angażuje się w pracę, to swoją demotywacją wręcz stanowi zagrożenie dla organizacji. Jak można zmienić tak fatalną sytuację? Różne mądre głowy wskazują kierunki, w jakich powinny rozwijać się firmy, aby poprawić motywację i nadążyć za zmianami zachodzącymi w społeczeństwie. Przedsiębiorstwa powinny nastawiać się na cel, a nie maksymalizację zysku udziałowców. Muszą też zmienić styl zarządzania z hierarchicznego na bardziej demokratyczny, co oznacza stworzenie struktur bez centralnego autorytetu. Jest to szczególnie ważne dla pokolenia 20+, które bardziej od pracy w korpo ceni sobie MŚP, co wskazuje na chęć pracy w mniejszych organizacjach. Czy wielkie koncerny, chcąc przyciągnąć młodych do pracy, będą gotowe do stworzenia rozdrobnionych struktur połączonych tylko tabelką excelowską z wynikiem końcowym? Pewnie tak, ale będzie to wymagało mocnego „przewiewu" kadr na poziomie ich rad nadzorczych. Młodzi wolą też adaptować się do zmian rynkowych, niż podążać narzuconą ścieżką. Czy to oznacza, że za kilka lat znikną w firmach sztywne plany? Myślę, że w dużej mierze tak właśnie może być. Bardziej będzie doceniane wdrożenie do sprzedaży nowego pomysłu na biznes niż wciskanie rynkowi na siłę starej oferty. Na koniec coś, czego obawia się każdy właściciel biznesu – wszystkie liczby na stół i pełna otwartość organizacji względem pracowników oraz rynku. Premier Morawiecki już zaciera ręce.
Jeśli chcemy budować silną armię, to musimy zwiększyć jej finansowanie. Jeśli tego nie zrobimy, to powinniśmy… z...
W cztery lata liczba pracujących emerytów wzrosła aż o 30 proc. To skutek dobrej koniunktury, ale i korzystnych...
Proponujemy trzy bonusy dla seniorów zachęcające do opóźnienia przejścia na emeryturę. Są one osadzone w systemi...
Mamy świetnych naukowców i doskonałe projekty. Tyle że nie widać ich zbytnio w postaci już gotowych i podbijając...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kryzys pomocowy to czas, kiedy Polska ma okazję pokazać swoją wiarygodność, nie opuszczając partnerów nawet wted...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas