Bartłomiej Piwnicki

Bartłomiej Piwnicki

dyrektor zarządzający firmy doradczej UBP Consulting, z wieloletnim doświadczeniem w rekrutacji specjalistów i menedżerów

Super pakiet benefitów nie zastąpi dobrej atmosfery w pracy

Każdy człowiek lubi być rozpieszczany i wszyscy uwielbiamy jak się nam prawi komplementy. To normalne, bowiem człowiek z natury jest osobą trochę próżną. Nie ma też znaczenia, kto te komplementy prawi –współpracownik, współmałżonek czy też kolega.

Czas zmienić firmę na potrzeby pokolenia „Z”

Już nawet nie pamiętam, od kiedy firmy stale coś zmieniają, usprawniają, poprawiają, aby teoretycznie było lepiej - im no i oczywiście ludziom. Zarządzanie zmianą stało się nieodłączną cechą niezbędną u każdego menadżera średniego oraz wyższego szczebla. Bez tej kompetencji żadna korporacja nie zaryzykuje zatrudnienia kandydata na stanowisko menedżerskie.

Pokolenie Z już niedługo przemebluje nam świat

Od niepamiętnych czasów młodzież była nośnikiem zmiany. Bunt i niechęć do podążania utartymi ścieżkami były nieraz powodem poważnych problemów, ale i motorem dynamicznych transformacji, bez których nie byłoby postępu. Bez kreatywności młodzieży świat po prostu stanąłby w miejscu.

Żądamy wyższych płac dla kobiet

Jak co roku marzec wyjątkowo skłania do dyskusji na temat różnic w płacach kobiet i mężczyzn. Czy to jest efekt wypadającego w tym miesiącu Międzynarodowego Dnia Kobiet, czy też odradzającej się na wiosnę przyrody, trudno powiedzieć. Niemniej jednak nastroje są wtedy bardziej bojowe.

Hejtowanie w sieci może zaszkodzić karierze

Każdy, kto korzysta z internetu, spotkał się ze zjawiskiem hejtu. Upowszechnił się już do takiego stopnia, że można go nazwać postępującą gangreną informacyjną.

Uberyzacja pracy staje się już faktem

Ekonomia współdzielenia, czyli potocznie „uberyzacja", staje się coraz bardziej popularnym światowym trendem, który zakorzenił się już raczej na dobre na naszym kontynencie. Według Eurostatu w 2016 r. aż 14 proc. ogółem zatrudnionych w wieku 15–64 lata prowadziło własny biznes czy też jak kto woli, działalność gospodarczą.

Skutki braku motywacji

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami był sobie taki naród, któremu się chciało pracować. Potrafił się angażować w to, co robił, i cenił etos pracy. Myślę, że za 20 lat tak właśnie będą opisywać sytuację w Polsce z przełomu XX i XXI w.

Demotywujący program 500+

Nie trzeba było być wielkim ekonomistą czy też socjologiem, żeby przewidzieć negatywne skutki programu 500+ dla rynku pracy.

Marudzenie skutecznym sposobem na... podwyżkę

Polacy uwielbiają narzekać. Mamy po prostu w genach to, że wszystko nam się nie podoba. Te wnioski potwierdziło badanie CBOS z 2015 r. Zapytano w nim Polaków, jak oceniają siebie samych. Okazało się, że postrzegamy się jako naród pracowity, ale zaraz na drugim miejscu pod względem częstości wskazań (51 proc.) znalazło się malkontenctwo, narzekanie i pesymizm.

Przestroga dla sfrustrowanych korposkoczków

Dobra koniunktura rynku rozpieszcza pracowników na stanowiskach specjalistycznych. Kandydaci przebierają w ofertach jak w ulęgałkach i na razie nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie sytuacja miała się zmienić. Inaczej jest na stanowiskach zarządczych czy też dyrektorskich.