Aktualizacja: 13.02.2018 20:00 Publikacja: 13.02.2018 20:00
Foto: 123RF
Pracodawcy oraz specjaliści HR od początku twierdzili, że jest to demotywator aktywizacji zawodowej kobiet i to niezależnie od miejsca zamieszkania czy też statusu społecznego. Rządzącym teoretycznie zależało na wzroście liczby urodzin, a gdy efekty okazały się mało atrakcyjne, przestawiono wajchę propagandy na likwidację nierówności społecznych, czyli socjalizm. Prawda leży oczywiście zupełnie gdzie indziej, o czym wszyscy dobrze wiedzą. Niezależnie od powodów i intencji twórców programu przez niecałe dwa lata rynek pracy stał się duzo trudniejszy dla pracodawców i nie wiadomo, kiedy wróci na dawne tory. Według najnowszej publikacji GUS aktywność zawodowa młodych kobiet spadła do najniższego poziomu od co najmniej 19 lat i w 2017 r. wyniosła 74 proc. O wiele gorsza informacja jest taka, że aktywność zawodowa osób korzystających z 500+ na jedno dziecko wynosi niespełna 70 proc., podczas gdy rodziny z jedynakiem, które nie pobierają 500+, mają aktywność na poziomie 89 proc. Trzeba było czekać dwa lata, aby potwierdzić, że sztandarowy program rządu 500+ wręcz zachęca do bierności zawodowej. Jeśli te dane nadal nie przekonują, to są kolejne, które pokazują główne przyczyny niepodejmowania pracy przez kobiety w ubiegłym roku.
Ponad 114 tys. wakatów czekało na pracowników pod koniec września. To najwięcej wolnych miejsc pracy od wiosny zeszłego roku.
Różnica pomiędzy tymi, którzy pracują, a dziećmi, młodzieżą i starszymi staje się coraz poważniejsza. Najbardziej jest widoczna w woj. świętokrzyskim i łódzkim.
Rośnie liczba pracujących cudzoziemców. To już ponad milion. Są też coraz większą grupą wszystkich pracowników.
Przyrost etatów w gospodarce USA był w listopadzie nieco wyższy od prognoz. Stopa bezrobocia jednak lekko wzrosła.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W ciągu dwóch lat w branży budowlanej zabraknąć może ponad 53 tys. pracowników. Lukę mogę wypełnić tylko cudzoziemcy – wynika z analizy ekonomistów Credit Agricole Bank Polska. Jak poradzą sobie firmy?
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas