Wykluczeni pójdą do lichwiarzy

- Z punktu widzenia wielu inwestorów sytuacja gospodarcza Polski wygląda bardzo optymistycznie. Wczytują się w makroekonomiczne dane pokazujące, że udaje nam się przejść przez światowy kryzys finansowy w miarę suchą stopą. I kupują naszą walutę oraz akcje - pisze Jakub Kurasz

Publikacja: 04.03.2010 20:23

Optymizm inwestorów jednak niekoniecznie się przekłada na polską rzeczywistość. Gdy spojrzeć na sytuację z bliska, widać, że firmy wciąż tną koszty, spada realne wynagrodzenie, a bezrobocie rośnie. Sięga już 13 proc., co oznacza, że bez pracy jest 2,1 mln Polaków.

[b][link=http://blog.rp.pl/kurasz/2010/03/04/wykluczeni-pojda-do-lichwiarzy/]Skomentuj na blogu[/link][/b]

Jeśli sytuacja się nie polepszy, to jeszcze więcej osób wpadnie w spiralę zadłużenia. A to będą złe wieści nie tylko dla tych, którzy wzięli kredyt, i dla tych, którzy go udzielili, ale dla całej gospodarki – bo wiara w jej rychłe ożywienie opiera się też na potencjalnym wzroście konsumpcji.

Dziś ponad 1,7 mln Polaków zalega z płatnością zobowiązań powyżej 60 dni. A statystyczny dłużnik z tej grupy ma do spłacenia bankom, firmom pożyczkowym i telekomunikacyjnym niemal 10 tys. zł. I dopóki bezrobocie nie zacznie spadać – a firmy zaczną zatrudniać nowych pracowników nie wcześniej niż w 2011 roku – niestety, długi mieszkańców Polski będą rosły.

Z tego powodu banki odprawiają z kwitkiem wielu niepewnych klientów. Już ograniczyły kredyty ratalne i gotówkowe, a nowe restrykcyjne zasady oceny zdolności kredytowej narzucone przez nadzór finansowy dają im tylko pretekst, by zupełnie odwrócić się do części Polaków plecami.

Rośnie więc liczba osób wykluczonych poza oficjalny system – tych, którzy nie mają pracy, mają za to do spłacenia raty i zaległe rachunki za gaz, elektryczność, telefon... Ci ludzie, jeśli nie dostaną kredytu w banku, pójdą do działających na pograniczu prawa firm lichwiarskich. Łatwiej pożyczających pieniądze, ale potem bardziej brutalnie domagających się zwrotu rat z nieprzyzwoicie wysokimi odsetkami.

Nie ma co się oszukiwać i mamić dodatnim wzrostem PKB. Mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarki. Dobrze byłoby, gdyby nie zapomniał o tym Jacek Rostowski, gdy będzie w piątek w Londynie odbierał prestiżową nagrodę dla najlepszego w Europie ministra finansów.

Opinie Ekonomiczne
Blackout, czyli co naprawdę się stało w Hiszpanii?
Opinie Ekonomiczne
Czy leci z nami pilot? Apel do premiera
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Pytam kandydatów na prezydenta: które ustawy podpiszecie? Czas na konkrety
Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Z pustego i generał nie naleje
Opinie Ekonomiczne
Polscy emeryci wracają do pracy
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku