Zabezpieczenie płynności dla przedsiębiorcy

Rozmowa z Jarosławem Jaworskim, prezesem Coface Poland Factoring

Publikacja: 17.04.2009 06:50

Zabezpieczenie płynności dla przedsiębiorcy

Foto: PARKIET

[b]Rz: Dlaczego faktoring może być atrakcyjną formą finansowania dla firm w czasie kryzysu?[/b]

[b]Jarosław Jaworski:[/b] Zapewnia dodatkową płynność. Wiele firm już pogodziło się z faktem, że rok 2009 nie będzie dla nich okresem pomnażania zysków, tylko przetrwania kryzysu w bezpieczny sposób, czyli m.in. za cenę utrzymania płynności przedsiębiorstwa. Zatem dewiza „płynność kosztem rentowności” powoduje, że priorytetem staje się bezpieczeństwo i finansowanie. Dlatego wielu klientów z pewnością zdecyduje się na faktoring, zauważając, że w obecnej sytuacji makroekonomicznej takie źródło szybkiego dostępu do środków jest jednym z najlepszych zabezpieczeń płynności dla przedsiębiorcy. Firmy będą także szukały dodatkowych instrumentów umożliwiających zabezpieczenie rosnącego ryzyka, dlatego będzie rosła popularność faktoringu pełnego, obejmującego przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorców.

[b]Do jakich firm kierowany jest faktoring?[/b]

Do firm, które stosują odroczony termin płatności oraz ich sprzedaż do danego odbiorcy nie ma charakteru jednorazowego – spektrum jest więc bardzo szerokie. W praktyce najczęściej korzystają z faktoringu firmy z branż, w których terminy płatności są najdłuższe.

[b]Czym różni się faktoring od kredytu obrotowego, do którego jest porównywany?[/b]

Faktoring jest produktem samospłacalnym. Co do zasady klient faktoringowy nie jest włączany w proces spłaty długu. W faktoringu poza finansowaniem występują inne korzyści, jak: monitoring płatności dłużników – element coraz istotniejszy w dobie kryzysu, dostęp do pełnej informacji dotyczącej wierzytelności oraz najważniejsze – możliwość przejęcia ryzyka niewypłacalności odbiorców.

[b]A koszt tych rodzajów finansowania jest porównywalny?[/b]

W odniesieniu do marży odsetkowej powinien być identyczny, jednak ze względu na inne usługi oferowane w faktoringu całościowy koszt jest wyższy. Pojawia się prowizja faktoringowa, której wysokość jest uzależniona od oferowanych usług.

[b]Faktoring jest droższy, ale czy łatwiej zdobyć takie finansowanie niż kredyt?[/b]

Tak. Oceniając transakcje faktoringowe, nie bierze się pod uwagę tylko zdolności kredytowej klienta, która jest podstawą przy udzielaniu przez bank kredytu obrotowego. Faktor ocenia również wierzytelności i odbiorców.

Opinie Ekonomiczne
Marta Postuła: Czy warto deregulować?
Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Wybory prezydenckie w KGHM
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Qui pro quo, czyli awantura o składkę
Opinie Ekonomiczne
RPP tnie stopy. Adam Glapiński ruszył z pomocą Karolowi Nawrockiemu
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Nie należało ciąć stóp przed wyborami
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem