Kwestie związane z poszukiwaniem i wydobyciem gazu coraz częściej budzą zainteresowanie opinii publicznej. I nic w tym dziwnego, bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z fundamentalnych priorytetów każdej nowoczesnej gospodarki. Ci, którzy nimi zarządzają, doskonale wiedzą, że potencjalnych inwestorów nie przyciągnie sama idea atrakcyjnych złóż i dużego rynku zbytu. Dzisiaj rządzący muszą myśleć trochę jak menedżerowie korporacji, którzy zadają sobie pytania o to, w jaki sposób ich oferta może być jeszcze atrakcyjniejsza. Nowoczesny, przyjazny system podatkowy może być jedną z odpowiedzi.

Poszukiwanie gazu to kosztowny biznes. Firma prowadząca taką działalność musi m.in. pozyskać sprzęt niezbędny do prowadzenia odwiertów i zapłacić za jego bieżącą eksploatację, ponieść koszty zatrudnienia pracowników. Jednocześnie nie ma gwarancji, że dany odwiert będzie nadawał się do komercyjnej eksploatacji. Prowadzenie działalności w sektorze gazowym wiąże się z dużym ryzykiem biznesowym, dlatego państwa, w których wydobycie ropy i gazu stanowi istotną część gospodarki, uwzględniają to w swoich systemach podatkowych.

Kraje, które rozumieją specyfikę tej branży, łatwiej przyciągają inwestycje firm wydobywczych, a początkowe ulgi w dalszej perspektywie zapewniają gospodarce liczne korzyści, takie jak nowe miejsca pracy czy uniezależnienie od zewnętrznych dostaw gazu. Zależności między systemem podatkowym i wydobyciem gazu dobrze rozumieją ustawodawcy w USA, kraju o największej produkcji (593,4 mld m3) i konsumpcji (646,6 mld m3) gazu na świecie. Nowe przedsięwzięcia wydobywcze (tzw. start-upy) mogą być amortyzowane nawet przez 15 lat, natomiast działające już firmy mogą odliczyć od podatku dochodowego od 70 do nawet 100 proc. np. kosztów pracy. Z kolei w Wielkiej Brytanii inwestor może odliczyć od podatku 100 proc. kosztów prac badawczych poniesionych przed rozpoczęciem komercyjnej eksploatacji złoża.

Jakość systemu podatkowego ma istotne znaczenie dla rozwoju całego sektora wydobywczego i dla potencjalnych inwestorów, dla których poziom oferowanych przez państwo preferencji podatkowych jest jednym z kluczowych czynników w analizie ryzyka przed wejściem do danego kraju.