Rosiński: jest lepiej niż się spodziewano

Rozmowa: Krzysztof Rosiński, prezes getin noble banku

Publikacja: 27.10.2014 02:43

Rosiński: jest lepiej niż się spodziewano

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Rz: Dwa polskie banki, w tym ten kierowany przez pana, nie zdały stress testów KNF. Czy kondycja sektora bankowego może rozczarowywać?

Krzysztof Rosiński:

Nie, bo nasz sektor bankowy wypadł bardzo dobrze. To banki europejskie miały problem ze scenariuszem szokowym, podczas gdy u nas tego testu nie zdał tylko jeden bank. Co więcej, warunki dla stress testów w Polsce były trudniejsze niż w Europie. Nad Wisłą bowiem kredyty hipoteczne miały większą wagę kapitałową. Gdyby jednak wejść na stronę europejskiego nadzoru, okaże się, że wszystkie polskie banki przeszły test pozytywnie.

W scenariuszu bazowym Getin Noble Bank znalazł się jednak minimalnie pod kreską, osiągając współczynnik wypłacalności na poziomie ?7,9 proc. wobec wymaganych 8 proc.

Tak, ale proszę pamiętać, że to badanie jest przeprowadzane na 31 grudnia 2013 r. Od tamtej pory nasz współczynnik znacznie się polepszył i wynosi obecnie 9,5 proc. Według naszych wyliczeń dzisiaj przy takim teście byłby już równy 8,4 proc. W tym tygodniu zaraportujemy KNF, że zalecenia dotyczące kapitału są już wypełnione. Miało na to wpływ zaliczenie do kapitałów zysku za I półrocze, który był przecież tylko o 4 mln zł niższy od niedoboru wskazywanego przez KNF. A przecież kwartały III i IV dodatkowo podwyższą nasz kapitał.

Czyli nie ma się o co martwić?

Jest zdecydowanie lepiej, niż wszyscy się spodziewali. Co ważne, KNF nie ma praktycznie uwag do portfela kredytowego powstałego po fuzji Getin Banku i Noble Banku od połowy 2010 r. Odebrałem już dużo telefonów od zagranicznych inwestorów z gratulacjami, że tak dobrze sobie poradziliśmy. Co więcej, wycena Getin Noble Banku na giełdzie, która ostatnio tak spadła, jest obecnie na poziomie 1,2-krotności wartości księgowej, podczas gdy w przypadku innych banków ten wskaźnik wynosi 1,8x. Myślę zatem, że po publikacji tych wyników mamy dość spory potencjał do zwyżek na giełdzie.

A co z rezerwami? Będzie trzeba zawiązać kolejne?

Pewnie tak, ale my już w II kwartale stworzyliśmy odpisy w wysokości 35 mln zł. Prowadzimy analizę zaleceń KNF, natomiast będą one rozłożone na trzy kwartały, a więc nie będzie to zbyt bolesne. Myślę, że wywiązanie się ze wszystkich tych zobowiązań zakończy się w I kwartale 2015 r.

Czyli stres już minął?

Tak, w sektorze zniknie niepewność co do wyników stress testów. Będzie można wydawać więcej pieniędzy na akcję kredytową.

Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Z pustego i generał nie naleje
Opinie Ekonomiczne
Polscy emeryci wracają do pracy
Opinie Ekonomiczne
Żeby się chciało pracować, tak jak się nie chce
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Jak przekuć polskie innowacje na pieniądze
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Ekonomiczne
Dlaczego warto pomagać innym, czyli czego zabrakło w exposé ministra Sikorskiego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne