Reklama
Rozwiń

Rzeczpospolita Londyńska

Prawie dokładnie 75 lat temu – 21 czerwca 1940 roku – na stacji Paddington król Jerzy VI powitał przybyłego z kapitulującej Francji prezydenta Władysława Raczkiewicza. Londyn stał się stolicą Polski. Dla emigracji niepodległościowej pozostał nią aż do 22 grudnia 1990 roku. Warto docenić spuściznę polityczną „Polski poza Polską” – pisze specjalista ds. PR w Ambasadzie RP w Londynie, współtwórca serialu dokumentalnego „Rzeczpospolita Londyńska”, pokazującego historię polskiego rządu na uchodźstwie.

Aktualizacja: 21.06.2015 15:19 Publikacja: 21.06.2015 15:05

Rzeczpospolita Londyńska

Foto: Materiały Promocyjne

Myśląc o odzyskaniu przez Polskę suwerenności w 1989 roku, łatwo zapomnieć o wkładzie jaki w walkę o wolność wniosła emigracja niepodległościowa, której przewodził prezydent i rząd na uchodźstwie. Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych, Sybiracy, byli więźniowie niemieckich obozów, wreszcie elita polityczna II RP nie tyle zdecydowali się na emigrację, co zostali skazani na uchodźstwo przez wejście Polski w orbitę ZSRR. Mimo rozdzielenia z rodakami w kraju i wbrew temu co głosiła propaganda, Polacy, którzy po zakończeniu II wojny światowej pozostali poza Polską, byli wierni idei niepodległości. Polakom na emigracji nie były obce kłótnie i podziały, trudno też zignorować zarzuty co do infiltracji tego środowiska przez służby specjalne PRL, ale nie można negować ich poświęcenia „sprawie polskiej".

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB
Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?