Ponad 1200 dyrektorów kierujących samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej (SPZOZ) nie ma prawa do nagród jubileuszowych należnych zatrudnionym w szpitalach. Tak wynika z wyroku Sądy Najwyższego (sygn. akt II PK43/13) jaki zapadł w sprawie dyrektora szpitala w Świeciu. Domagał się on wypłaty ponad 18 tys. zł.
Niejasne przepisy
W myśl ustawy o zakładach opieki zdrowotnej po wypracowaniu 20 lat stażu pracownik zatrudniony w SPZOZ nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w wysokości 75 proc. Taka regulacja obowiązuje także od 1 lipca 2011, zgodnie z art. 62 ustawy o działalności leczniczej. Co pięć lat pracy nagroda rośnie, i po 40 latach pracy wynosi ona trzykrotność wynagrodzenia.
Samorząd wojewódzki, organ założycielski szpitala w Świeciu, odmówił dyrektorowi wypłaty tego świadczenia. Powołał się na to, że zgodnie z art. 5 ust 1 ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, czyli tzw. ustawę kominową, przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze.
Podobnego zdania był sąd rejonowy, do którego trafiło odwołanie dyrektora. SO stwierdził jednak, że skoro wypracował staż przewidziany w ustawie, to nagroda mu się należy. Sąd Najwyższy w wyroku z 6 sierpnia 2013 r., rozstrzygając te wątpliwości stwierdził, że dyrektor SPZOZ nie ma prawa do niej.
– Choć ustawa kominowa przewiduje możliwość przyznawania takim osobom świadczeń dodatkowych, to nagroda jubileuszowa stanowi element wynagrodzenia – stwierdził Bogusław Cudowski, sędzia Sądu Najwyższego w uzasadnieniu wyroku.