Dyrektor publicznego szpitala ?bez nagrody jubileuszowej

Ustawa kominowa zakazuje wypłacania menedżerom medycznym nagród za wysługę lat. Orzeczenie Sądu Najwyższego kończy wieloletni spór w tej sprawie.

Publikacja: 07.08.2013 09:23

Dyrektor publicznego szpitala ?bez nagrody jubileuszowej

Foto: www.sxc.hu

Ponad 1200 dyrektorów kierujących samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej (SPZOZ) nie ma prawa do nagród jubileuszowych należnych zatrudnionym w szpitalach. Tak wynika z wyroku Sądy Najwyższego (sygn. akt II PK43/13) jaki zapadł w sprawie dyrektora szpitala w Świeciu. Domagał się on wypłaty ponad 18 tys. zł.

Niejasne przepisy

W myśl ustawy o zakładach opieki zdrowotnej po wypracowaniu 20 lat stażu pracownik zatrudniony w SPZOZ nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w wysokości 75 proc. Taka regulacja obowiązuje także od 1 lipca 2011, zgodnie z art. 62 ustawy o działalności leczniczej. Co pięć lat pracy nagroda rośnie, i po 40 latach pracy wynosi ona trzykrotność wynagrodzenia.

Samorząd wojewódzki, organ założycielski szpitala w Świeciu, odmówił dyrektorowi wypłaty tego świadczenia. Powołał się na to, że zgodnie z art. 5 ust 1 ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, czyli tzw. ustawę kominową, przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze.

Podobnego zdania był sąd rejonowy, do którego trafiło odwołanie dyrektora. SO stwierdził jednak, że skoro wypracował staż przewidziany w ustawie, to nagroda mu się należy. Sąd Najwyższy w wyroku z 6 sierpnia 2013 r., rozstrzygając te wątpliwości stwierdził, że dyrektor SPZOZ nie ma prawa do niej.

– Choć ustawa kominowa przewiduje możliwość przyznawania takim osobom świadczeń dodatkowych, to nagroda jubileuszowa stanowi element wynagrodzenia – stwierdził Bogusław Cudowski, sędzia Sądu Najwyższego w uzasadnieniu wyroku.

Reklama
Reklama

A zgodnie z art. 5 ust 1 ustawy kominowej takim osobom przysługuje zaś wynagrodzenie zasadnicze, czyli bez ustawowej premii za staż.

SN podkreślił, że dotychczas wypłacone nagrody zostaną w kieszeniach dyrektorów. Choć jeśli dojdzie do sporu w takiej sprawie, organ prowadzący szpital może zażądać jej zwrotu. Zupełnie inaczej sytuacja będzie wyglądała na przyszłość.

Co z pieniędzmi

– Po wyroku SN, osoba odpowiedzialna w szpitalu za wypłatę wynagrodzeń może się spodziewać odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez wypłatę nienależnej dyrektorowi nagrody jubileuszowej – mówi Marta Byzdra - Pawlak, radca prawny z kancelarii Fortak & Karasiński. – Wszystko zależy od tego czy rzecznik dyscypliny finansów publicznych rozpocznie postępowanie w tej sprawie.

Co ważne ustawa kominowa przewiduje możliwość przyznawania dyrektorom świadczeń dodatkowych, o ile zostaną one przewidziane w wewnętrznych przepisach płacowych szpitala.

Opinia dla „Rz"

Marek Koenner, radca prawny z kancelarii Koenner

Sąd Najwyższy nie wyjaśnił, czy w sytuacji, gdy nagroda dyrektorom się nie należy, podmioty lecznicze powinny żądać zwrotu wypłaconych świadczeń. Ta kwestia może stać się przedmiotem kolejnych sporów. W odniesieniu do wypłaconych już świadczeń wchodzi w grę zastosowanie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. W większości przypadków jest zapewne tak, że dyrektor SPZOZ wyzbył się już korzyści, którą uzyskał jako nagrodę jubileuszową. Będzie więc bronił się przed zwrotem, twierdząc, że nie jest już wzbogacony. Rodzi się jednak pytanie, czy ze względu na niejasny stan prawny nie powinien się spodziewać konieczności oddania tego świadczenia. Rozstrzygające będą więc okoliczności każdej takiej sprawy.

Ponad 1200 dyrektorów kierujących samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej (SPZOZ) nie ma prawa do nagród jubileuszowych należnych zatrudnionym w szpitalach. Tak wynika z wyroku Sądy Najwyższego (sygn. akt II PK43/13) jaki zapadł w sprawie dyrektora szpitala w Świeciu. Domagał się on wypłaty ponad 18 tys. zł.

Niejasne przepisy

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama