Uchwalona nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty na nowo wprowadza staż podyplomowy, z którego zrezygnowano w 2011 r. na rzecz zwiększenia zajęć praktycznych na studiach.
Pierwszym rocznikiem bez obowiązkowego stażu mieli być absolwenci, którzy opuszczą uczelnie w 2018 r. Teraz jednak i oni będą musieli odbyć obowiązkową praktykę, podczas której będą mieli pełne prawo wykonywania zawodu – będą mogli m.in. wypisywać recepty. Staż będą odbywać pod okiem opiekuna – specjalisty albo lekarza dentysty wykonującego zawód co najmniej pięć lat.
Staż zlikwidowano, by przyspieszyć wejście młodych lekarzy na rynek pracy. Dlatego na VI roku kierunku lekarskiego i V lekarsko-dentystycznego wprowadzono więcej zajęć praktycznych. Za przywróceniem stażu opowiedziało się środowisko lekarskie.
Zgodnie z przyjętą poprawką pytania z odbytych już Lekarskiego Egzaminu Państwowego (LEK) i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEK) będą publicznie udostępniane po upływie pięciu lat od ich przeprowadzenia, co, jak pisaliśmy w „Rz", jest sprzeczne z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 czerwca 2016 r., opublikowanym w Dzienniku Ustaw z 18 sierpnia, który daje lekarzom gwarancję publikacji pytań po zakończonym egzaminie.
Etap legislacyjny: trafi teraz do Senatu