Przygotowało go Centrum Badania Opinii Społecznej. Badanie przeprowadzono w maju i lipcu 2011 r. na próbach losowych 1189 i 1080 dorosłych mieszkańców Polski.
Raport zamieszcza prognozę, według której wkrótce najważniejszym czynnikiem ograniczającym dostęp do zasobów sieci nie będzie wiek użytkowników (tak jest teraz), ale umiejętność wyboru informacji oraz korzystania z aplikacji i usług. CBOS przewiduje, że stopniowo wykluczenie cyfrowe zastąpi inny typ nierówności, czyli podział na użytkowników kompetentnych cyfrowo i tych, którzy zasobów Internetu używają nieumiejętnie.
9 proc. osób w wieku powyżej 65 lat korzysta z sieci, jest to tzw. wynik wykluczenia cyfrowego, czyli braku dostępu do technologii informatycznych. Obecność w sieci jest powszechna w wieku 18 – 24 lata (94 proc.) i 25 – 34 lata (89 proc.). 66 proc. ankietowanych dokonało w 2011 roku zakupów przez Internet. 30 proc. dorosłych korzysta z bankowości elektronicznej. 21 proc. pobiera darmowe programy, muzykę, filmy.
Dwukrotnie spadła liczba osób korzystających z treści dostępnych za opłatą, gazet, członkostwa w serwisach.
40 proc. korzystających z Internetu ogląda filmy i seriale, 54 proc. czyta prasę, 33 proc. słucha radia, 28 proc. czyta blogi. Wykonywanie zawodu wymagającego pracy przy komputerze powoduje częstsze korzystanie z sieci. 93 proc. ankietowanych z wykształceniem wyższym regularnie używa Internetu, podobnie jak osoby uczące się – 94 proc.